Sparse sensor array design via constrained optimization
Kısıtlanmış en iyileme ile seyrek dizi tasarımı
  1. Tez No: 340959
  2. Yazar: GÖKHAN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yön Bulma uygulamalarında seyrek dizi tasarımı önemli bir problemdir. Almaç sayıları yetersiz oldugunda veya sezici boyutları yarım dalga boyundan büyük oldugu durumlarda seyrek dizilere ihtiyaç duyulmaktadır. Elemanlar arası uzaklıgın yarım dalga boyundan büyük oldugu durumlarda belirsizliklerden mümkün oldugunca kaçınılmalıdır. Tasarlanan diziler yüksek yan lobları olmayan örüntüler olusturmalıdır. Bu tezde, seyrek diziler olusturmak için belirsizlik olasılıgı ile direk olarak ilgili olan bir benzerlik ölçütü kullanılmıstır. Bu benzerlik ölçütü gelis açısı kestirim dogrulugu ve çözünürlügü ile de baglantılıdır. Tasarım problemi dogrusal ikili deger programı biçimine getirilmistir. Tasarım kriterleri, en kötü belirsizlik olasılıgı, yön kestirim dogrulugu, sezici boyutları ve en büyük dizi boyutunu içermektedir. Önerilen yöntem kullanılarak bir ve iki boyutlu seyrek diziler tasarlanmıstır.Önerilen yaklasımın etkili bir yöntem oldugu ve alternatif yöntemlere göre bazı avantajları oldugu gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
In direction finding applications, sparse array design is an important problem. Sparse arrays are desired when the number of receivers are limited or when sensor size is large compared to half wavelength. When the sparse array design with inter element spacing greater than half wavelength is considered, ambiguity should be avoided as much as possible. The design should generate array patterns without grating lobes. In this thesis, a similarity measure related to ambiguity probability is used to design sparse arrays. This measure is also related to the DOA estimation accuracy and resolution. The design problem setting is cast in a form suitable for linear binary programming. The design criteria includes worst-case ambiguity probability, DOA accuracy, sensor dimensions and maximum array aperture. The proposed approach is used to design one and two dimensional sparse arrays. It is shown that the proposed approach is effective and presents certain advantages compared to the alternative methods.