Sliding mode guidance of an air-to-air missile
Bir havadan havaya füzenin kayan kipli güdümü
- Tez No: 340962
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Yüksek manevra kabiliyetli bir hava aracının bir havadan havaya füze tarafından takibi zorlayıcı bir güdüm ve kontrol problemine çözüm gerektirir. İsabet kabiliyeti bir hava-hava füzesi için en önemli ihtiyaçtır. Güdüm yöntemi ile uygun güdüm komutlarının üretilmesi ve bu tip çevik bir füze için ihtiyacı karşılayacak bir otopilot, füze ile hedef arasındaki mesafeyi kısaltmanın ve başarılı bir vuruş sağlamanın anahtarıdır. Bu tezde uçuş süresi azami 100 saniye olan bir havadan havaya füzenin otopilot ve güdüm yöntemi tasarımı üzerine çalışılmıstır. İlk aşamada füzenin doğrusal olmayan 6 serbestlik dereceli matematiksel modeli, hareket denklemlerinde Missile Datcom programı ile bulunan aerodinamik katsayılar kullanılarak elde edilmiştir. Matematiksel model otopilot tasarımı için seçilen uçuş koşulları etrafında doğrusallaştırılmıştır. Bu tezde güdüm problemi, birinci ve ikinci dereceden kayan kipli kontrol yöntemi kullanılarak ele alınmıştır ve bu güdüm kuralları farklı angajman senaryoları için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pursuit of a highly maneuverable aircraft by an air-to-air missile requires a solution to a challenging guidance and control problem. Precision is the most important need for these missiles. Appropriate guidance commands that are generated by the guidance method and an autopilot that can fulfil the agility needs of such a missile are the keys of minimizing the distance between the missile and the target and a successful interception. In this thesis, autopilot and guidance method design of an air-to-air missile(AAM) that has maximum 100 seconds time of flight is studied. As the first step, nonlinear 6 degrees-of-freedom (6DOF) mathematical model of the missile is derived by using the equations of motion with aerodynamic coefficients found by Missile Datcom program. Mathematical model is linearized around chosen flight conditions to design an autopilot. In this thesis, the guidance problem is handled by using first and second order sliding mode control and these guidance rules are compared for different interception scenarios.