Optimal trajectory tracking guidance of an aircraft with final velocity constraint
Bir hava aracının son hız vektörü koşullu optimal-yörünge takibi güdümü
- Tez No: 82588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
oz BİR HAVA ARACININ SON HIZ VEKTÖRÜ KOŞULLU OPTİMAL-YÖRÜNGE TAKİBİ GÜDÜMÜ Erdoğmuş, Deniz Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı : Doç. Dr. Kemal Leblebicioğlu Mayıs 1999, 114 sayfa İlk kez 2. Dünya Savaşında füzelerin kullanılmasından beri otomatik hava aracı güdümü konusu yoğun ilgi görmektedir. Geçen süre içerisinde hava ve uzay araçları için göreve özel giderek artan hassasiyette güdüm algoritmaları geliştirilmektedir. Özellikle uzay uygulamaları için, bu algoritmaların hassasiyetlerim artırmak üzere yörünge optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada, hedef noktaya ulaştığında daha önceden belirlenmiş bir hız vektörüne sahip olması istenen bir hava aracı için bir optimal yörünge hesaplanmıştır. Hesaplanan optimal yörünge, gerçek uçuş benzetimlerinde kullanılmak üzere ters dinamik, kayan kipli ve bulanık kayan kipli yaklaşımları ile tasarlanmış güdüm algoritmaları için referans sinyali olarak kullanılmıştır. Tasarlanan güdüm algoritmaları gürbüzlük ve bozucu etkileri eleme özellikleri açısından teorik ve benzetimler ile deneysel olarak test edilmiş ve kıyaslanmıştır. Bu karşılaştırma sonucu, bulanık kayan kipli yaklaşım ile tasarlanan güdüm algoritmasının diğer algoritmalara göre incelenen özellikler bakımından daha üstün olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Optimal Kontrol, Yörünge Optimizasyonu, Güdüm, Ters Dinamik Kontrol, Kayan Kipli Kontrol, Bulanık Kayan Kipli Kontrol, Hareket Denklemleri, Bulanık Karar Verme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMAL-TRAJECTORY TRACKING GUIDANCE OF AN AIRCRAFT WITH FINAL VELOCITY CONSTRAINT Erdoğmuş, Deniz MS, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu May 1999, 114 pages Automatic aircraft guidance have been of great interest since the utilization of the first missiles in World War n and since then mission specific guidance algorithms with increasing accuracy have been designed for aircraft and spacecraft. Trajectory optimization studies have been carried out to enhance the accuracy of these guidance algorithms especially for space applications. In this study, an optimal path (position vector trajectory) is calculated for an aircraft that is desired to have a pre-specified velocity vector at the target point. The off-line computed optimal trajectory is used as the desired signal for the on-line control algorithms, which are called the guidance algorithms, that are designed using inverse dynamics, sliding mode, and fuzzy sliding mode approaches. The designed guidance algorithms are tested and compared for their robustness and disturbance rejection capabilities theoretically and experimentally via simulations. It is found that the fuzzy sliding mode controller design approach is superior to the other approaches considered in terms of the properties investigated. Keywords : Optimal Control, Trajectory Optimization, Guidance, Inverse Dynamics Control, Sliding Mode Control, Fuzzy Sliding Mode Control, Equations of Motion, Fuzzy Inference iii