Network planning of walk-in clinics on roadsides in Africa
Afrika'daki ulaşım hatları üzerinde klinik ağı planlaması
- Tez No: 340974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN, DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı gezici populasyonlar ve onların yakınlarında yer alan sabit populasyonlar için maksimum kaplama alanı sağlayacak, yol kenarları üzerine kurulmuş bir klinik ağı planlamaktır. Gezici populasyonların yollar üzerinde sürekli olarak hareket ediyor olması, çalışmada incelenen problemi literatüredeki diğer tesis yerleştirme problemlerinden farklı kılmaktadır. Gezici populasyondaki her bir birey, taşıdığı hastalıklar iözelleşmiş bir servis talep etmektedir ve bu servislere üzerinde hareket ettiği yol boyunca kesintisiz bir şekilde ulaşabilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, kliniklerin yerleştirildiği noktalar bu özelleşmiş servis ihtiyaçlarını ele alınalarak planlanmalıdır ve hastalara bütüncül bir bakım uygulanmalıdır. Ek olarak, gezici populasyonların içinde bulunduğu belirsiz ortam, ihtiyaç duyduklarları servislerin tam olarak yerine getirilmesine engel teşkil etmektedir ve bu belirsizlik problem içerisinde önemli rol oynamaktadır. Servis düzeyini en üst seviyeye hedeflerken, gezici populasyonların yol üzerlerindeki talep miktarındaki varyasyonlar unutulmamalıdır. Bu çalışmada ele alınan problem akış kesişimi ve kapsama problemlerinden ortaya çıkan fikirlerle çözülmüştür. Oluşturlan modelin amaç fonksiyonu kesilen akış miktarını ve kapsanan insan sayısını enbüyüklemektir. Model Karma Tamsayılı Programlama olarak geliştirilmiştir ve oluşturulan model gezici ve sabit populasyonların farklı ihtiyaçlarına karşılık verebilmektedir. İkinci aşamada, oluşuturulan matematiksel model, talebin sabit ve kesin olduğu varsayımını esneterek, rassal durum icin adapte edilmiştir. Bu formulasyon için çekinceden kaçınan yöntemler kullanılmıştır ve bağdaşık çekince ölçülerinden Koşullu çekince Değeri kavramı uygulanmıştır. Rassal model sayesinde, planlama ağında belirsizlikler mevcut olsa bile, çekince kontrol altında tutulmuştur ve çekince altında olan talep sayısı azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the problem of finding the optimal location of ``walk-in clinics'' specialized in healthcare along the transportation lines that would enable maximum coverage along the roads for the mobile populations and their related local communities. As the mobile populations are flowing on the routes unremittingly, the problem differs from other location problems. Every member of the mobile population would require a specialized service for their diseases and needs to access these services in a continuous manner along the roads, without any disruption. Therefore, the location of clinics should be adapted regarding these requirements and maximum continuum of care should be ensured for the demand populations. Additionally, as a results of the uncertain nature of the mobile demand, the risk associated with the lack of continuum of care provided to the population is an important component in the problem. While ensuring maximum level of continuum of care, the risk involved in the transportation lines which appears as a variation in mobile demand should not be overlooked. Problem has been solved with the idea emerging from flow interception and coverage problems. Aims of maximizing the intercepted flow and coverage of roads are considered as the objectives of the model. The problem has been developed as Mixed Integer Program and it is shown that model is capable of handling the different requirements resulting from the demand of mobile and static populations. The mathematical formulation is extended for the stochastic case, relaxing the assumption that demand is known and certain. Risk-averse measures are included in the mathematical formulation with the application of Conditional-Value-at-Risk risk measure. It is observed that with a stochastic model, when uncertainties are present in the network, with the help of the risk-averse measure, the risk on the network is kept under control and the amount of demand that is subject to risk is decreased.