Comparison of crystal Si solar cells fabricated on P-type and N-type float zone silicon wafers
P ve N-tipi float zon Si dilimler üzerinde üretilmiş güneş gözelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 340973
  2. Yazar: MAKBULE BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek elektron difüzyon uzunluğu nedeni ile güneş gözeleri geleneksel olarak p-tipi alttaş üzerinde üretilir. Ancak, yüksek kaliteli float zon silisyum dilimler n-tipi alttaşlarda da yüksek verimli güneş gözelerinin üretilmesini sağlar. N-tipi alttaşların daha iyi özelliklere sahip olması nedeni ile fotovoltaik market, teknoloji araştırmalarını n-tipi alttaşlar kullanarak güneş gözesi üretmek üzerine yönlendirmiştir. Bu araştırmalar sonucunda fotovoltaik teknolojinin p-tipi alttaşlar yerine tamamen n-tipi alttaşlara döneceği bile öngörülmektedir. Güneş gözelerinden daha yüksek verim elde edebilmek için bu teknoloji değişimi yeni üretim teknikleri ve araştırma alanları ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada n-tipi alttaş kullanılarak farklı yollardan üretilen güneş gözelerinin kıyaslaması yapıldı ve üretim stepleri optimize edilmeye çalışıldı. Daha sonra ise n-tipi ve p-tipi güneş gözeleri float zon dilimler üzerinde üretilerek karşılaştırıldı. Bu yöntemle daha yüksek verimli güneş gözelerinin elde edilmesini sağlayan şartlar araştırıldı. Güneş gözelerinin üretim ve karakterizasyonu ODTÜ-GÜNAM tesislerinde gerçekleştirildi
Özet (Çeviri)
Solar cells are traditionally fabricated on p-type Si substrates due to the high electron diffusion length in p-type substrate. However, high quality float zone silicon wafers provide higher carrier life time for holes in the n-type substrates, making it possible to fabricate high efficiency solar cells in this type of substrate. Superior properties of n-type substrates have created a tendency towards fabrication of n-type solar cells in photovoltaic market technology considerably. It is even forecasted that photovoltaic (PV) industry will completely shift from p-type systems to n-type systems in the near future. This technology shift leads to new research activities related to production steps since it should be optimized to get better performance of solar cells. In this work, we have focused on the development of solar cells based on n-type substrate. Several different routes have been followed and compared with each other. Comparison was made between solar cells fabricated on n- and p-type substrates having a good quality. The conditions yielding high solar cell efficiency was studied in this direction. Both the fabrication and characterization of solar cells were carried out at METU-GÜNAM facilities