Integration of multimodal multimedia database system architecture with query level fusion
Sorgu seviyesinde füzyon destekleyen multimodal çokluortam veri tabanı sistemi mimari entegrasyonu
- Tez No: 340977
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çokluortam verileri, özellikle bir çok modaliteyi (görsel, işitsel ve metin) içeren dijital videolar, karmaşıktır ve bu verilerin üzerinde yapılan işlemler oldukça zaman alıcıdır. Bu nedenle, büyük hacimli çokluortam veriyi yönetmek, modellemek, işlemek, depolamak ve almak için etkin yöntemlerin geliştirilmesi gereklidir. Bu çalışmada, çokluortam verilerini, özellikle video verilerini etkin bir şekilde yönetme gereksinimleri araştırdık. Bu ihtiyaçları karşılamak için anlamsal içerik çıkarıcı, depolama, dizin, sorgu ve koordinatör modüllerinden oluşan bir multimedya veritabanı mimari entegrasyonunu hedefledik. Buna ek olarak, video dosyalarının karmaşık ve zaman alıcı işlemlerini basitleştirmek için, çoklu iş parçacıklı modda çalışan bazı client-server tabanlı uygulamalar uygun grafik arayüzleri ile geliştirilmiştir. Önerilen mimari aynı zamanda içerik kombinasyonu ve kavram tabanlı sorgular gibi farklı sorgu tiplerini destekleyerek kullancıya çoklu modalitede sorgu yapma imkanı sunar. Ayrıca, multimedya veri tabanı sisteminin sorgu getirme performansını artırmak için sorgu düzeyinde bir füzyon yaklaşımı kullandık.
Özet (Çeviri)
Multimedia data particularly digital videos that contain various modalities (visual, audio, and text) are complex and time consuming to deal with. Therefore, managing large volume of multimedia data reveals the necessity for efficient methods of modeling, processing, storing and retrieving these data. In this study, we investigate some of the requirements to efficiently deal with multimedia data, especially video data. To satisfy such requirements we aim to integrate specific multimedia database architecture which consists of semantic content extractor, storage, index, query and coordinator modules. In addition, to simplify complicated and time consuming operations on video files some client-server based applications with appropriate graphical user interfaces are implemented to carry out these operations in multi-threaded mode. The proposed architecture also supports different query types including the combination of content as well as concept-based queries which provides users with the ability to perform multimodal query. Furthermore, we introduce a fusion approach at the query level to improve query retrieval performance of the multimedia database system.