Simulation of channel connector behavior using finite element method
Sonlu elemanlar metodu kullanılarak U-profil bağlantı elemanlarının simüle edilmesi
- Tez No: 341013
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
U-Profil bağlantı elemanları kesme bağlantıları içerisinde epey yeni bir alternatiftir. Bu tezde daha önceden yapılmış olan iki deney çalışması sonlu elemanlar metodu kullanılarak simüle edilmiştir. İlk olarak, Avrupa standardı u-profillerini kesme elemanı olarak kullanan 10 deney numunesi ANSYS? de modellenmiştir. Basitleştirilmiş malzemeler ve 2 boyutlu elemanlar kullanılan modeller analiz edilmiştir. Analiz sonuçları deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma göstermiştir ki, bilineer malzemeler kullanılmış 2 boyutlu modeller de pratik kapasite tahminleri verecek kadar etkili çalışmaktadır. İkinci olarak, u-profilleri bağlantı elemanı olarak kullanan gerçek ölçekli kiriş testleri simüle edilmiştir. Deneyler farklı sayıda bağlantı elemanı kullanan dört numuneden oluşmaktadır. Genel amaç kısmi ve tam kompozit etkinin incelenmesidir. Birçok farklı malzeme modelinin denendiği 3 boyutlu model oluşturulmuş ve modelleme sırasında oluşan problemlere değinilmiştir. İçlerinden istikrarlı olan bir beton modeli kullanmak üzere seçilmiştir. Deney ve analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca modellerin davranışları üzerine yorumlarda bulunulmuştur. Sonuç olarak sonlu eleman modellemenin detayları incelenmiş ve eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Channel shear connectors are fairly new alternatives to the shear connectors. In this thesis two of the previously done experimental studies were simulated using FEM. First, push-out tests consisted of ten specimens which include European channel sections as shear connectors were modeled in ANSYS. The models with simplistic materials and 2D elements were analyzed. Analysis results were compared with the experimental results. Comparisons showed that, 2D models with bilinear materials were sufficient enough to provide practical ultimate capacity predictions. Second, full-scale beam test with channel shear connectors were simulated. Experiments included four specimens with differentiating connector numbers. The general aim was to investigate the partial and full composite action. 3D FE models were created with several concrete modeling approaches and difficulties in modeling were mentioned. One stable concrete model was found and selected for use. Experimental results and analysis result were compared. Also comments were made on model behavior. In conclusion, FE modeling details were reviewed and criticized.