GPU-accelerated adaptive unstructured road detection using close range stereo vision
Yakın mesafe stereo görüntü kullanılarak GPU ile hızlandırılmış uyumlu yapısız yol bulma
- Tez No: 341012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU, DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yol bölgelerinin saptanması özellikle yapısız ve/veya arazi bölgelerinde çözülmesi zor olan bir problemdir. Yapısız bölgeler ya da arazi bölgeleri, şehiriçi veya şehirlerarası bölgeler gibi benzer özeliklere sahip olmadığından bu bölgelerde yol bulmak kolay değildir. Bu tez kapsamında yol bölgesini sürekli öğrenebilen yenilikçi bir yapısız yol saptama yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem yakın çevredeki stereo kamera verisini kullanarak görüntü üzerindeki yol olan bölgeleri saptamaktadır. Yapılan deneyler önerilen yöntemin değişken ışık koşulları altında bile tatmin edici sonuçlar sağladığını göstermektedir. Bu tez çalışmasında önerilen yöntemin yanı sıra GPU üzerinde CUDA dili kullanılarak yapılmış olan paralelleştirme çalışması da sunulmuştur. Paralelleştirme sonucu elde edilen performans yükselmesi deneyler eşliğinde analiz edilip sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Detection of road regions is not a trivial problem especially in unstructured and/or off-road domains since traversable regions of these environments do not have common properties unlike urban roads or highways. In this thesis a novel unstructured road detection algorithm that can continuously learn the road region is proposed. The algorithm gathers close-range stereovision data and uses this information to estimate the long-range road region. The experiments show that the algorithm gives satisfactory results even under changing light conditions. In addition to the algorithm structure, the massive parallel implementation on GPU with CUDA is proposed. The speed-up of the CUDA implementation with experiments done is analyzed.