Multi resolution spatial database for mobile applications
Çok çözünürlüklü konumsal veritabanları ve mobil uygulamaları
- Tez No: 341019
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde, Coğrafi Bilgi Teknolojileri (CBS) destekli mobil ve web uygulamalarının çoğalması ile konum tabanlı servislerin kullanımı yaygın bir hale gelmiştir. Bu değişim süreci ile birlikte konumsal verinin erişilebilir olması, sorgulanması ve saklanması eskiye nazaran daha bir önem kazanmıştır. Coğrafi Bilgi Teknolojileri?nde, farklı detay seviyelerindeki coğrafi verinin en etkili ve hızlı bir biçimde son kullanıcıya sunulması için yeni bir ilgi alanı doğmuştur. Bu alan Çok Çözünürlüklü Konumsal Veritabanı konsepti adı ile anılmaktadır. Bu konsept temel olarak istenen bir harita çözünürlüğü için harita oluşturma süreçlerini içermektedir. Harita oluşturma süreçleri literatürde kapsamlı bir işlem sürecine sahiptir. Bu işlemin gerçekleştirimi için harita genelleştirme tekniklerinin iyi derecede bilinmesi ve pratikte kullanımı gereklidir. Mevcut konumsal veritabanı yazılımları Çok Çözünürlüklü Konumsal Veritabanı konseptini desteklememektedir. Mevcut konumsal veritabanları, modelleme özellikleri, mesafe ölçme, alan ölçme, uzunluk bulma gibi mekansal ölçümler belirlenmesi için mekansal operatörler ve bazı temel geometri türlerini desteklemektedir. Çok Çözünürlüklü Konumsal Veritabanı konsepti, diğer bir kullanım alanı olarak bilgi derinleştirme veya zenginleştirme alanında kullanılmaktadır. Bilgi derinleştirme farklı konumsal veritabanlarındaki farklı coğrafi özniteliklerin birbirleri arasında ilişkilendirilebilmesini sağlayabilmektedir. Malesef, mevcut konumsal veritabanları arasında farklı coğrafi özniteliklerin ilişkilendirilmesi ile igili bir alt yapı bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Çok Çözünürlüklü Konumsal Veritabanı konsepti modellenerek, sunucu ve istemci olarak prototip uygulamalar geliştirilmiştir. Farklı konumsal veritabanları birbirleri arasında ilişkilendirilerek veri derinleştirme metodolojisi oluşturulmuştur. Veri derinleştirme işlemi harita çözünürlüğüne bağımlı olarak coğrafi özniteliklerin ilişkilendirilmesi üzerine kurulmuştur. Örnek veri seti olarak, Türkiye?nin başkenti olan Ankara ili seçilmiştir. Coğrafi veri kümesi olarak; Ankara iline özgü, okullar, yollar, mahalleler, ilçeler ve elektrik trafo gibi farklı veri katmanları kullanılmıştır. Sunucu tarafı uygulamasında istemcilere çevirim içi servis desteği vermek ve web platformunda kullanım için Java Enterprise (J2EE) teknolojilerinden faydalanılmıştır. Mobil platformlarda, Çok Çözünürlüklü Konumsal Veritabanında bilgi derinleştirme işlevi gösterimi için Android platformuna özgü bir mobil uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in Geographical Information Systems (GIS), usage of Location Based Services (LBS) has been exploded and map based web/mobile applications have been rapidly increased. With the occurrence of this event, spatial data accessing, storing and querying operations have become more important than before. There is a new challenge, which is about the efficient access to geographical map data at multiple detail of level. Multiple detail of level is a process of derivation of a map at a particular resolution. This process is called as Multi Resolution Database (MRDB). It is an expensive job and needs advance knowledge about map generalization techniques such as simplification, amalgamation tasks. Existing spatial databases currently do not support this innovation. Current spatial databases only support some basic geometry types to model features and spatial operators/operands for determining geospatial measurements like distance, area, and length. MRDB has another usage domain called information drilling. Information drilling provides linking between spatial objects at different spatial databases. Unfortunately, there is no support for data drilling in current spatial databases. In this study, a multi resolution database concept is modeled and prototype applications are developed. Information drilling methodology between multiple spatial databases is constructed. This drilling scenario contains a scale based linked data retrieval features. Sample location is selected as Ankara, which is the capital city of Turkey. Schools, roads, districts and power transformers data have been used as example of different data layers. Server side application is created to serve services to clients by using Java Enterprise Edition (J2EE) technologies. Also a native mobile application is implemented for Android platform to demonstrate information drilling in MRDB concept in mobile domain.