Development of nanoparticle and nanotextile based decontamination systems for biological agents
Biyolojik ajanlar için nanopartikül ve nanotekstil tabanlı dekontaminasyon sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 341020
  2. Yazar: ÖZGE KALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüz teknolojisinde güneş kreminden duvar boyalarına kadar pek çok alanda kimysal süreçlerde sıklıkla kullanılan TiO2, nanoteknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni kullanım alanları bulmuştur. TiO2 nin faydalanıldığı en önemli alanlar dekontaminasyon ve filtrasyondur. Benzer şekilde eski zamanlardan beri gümüşün antimikrobiyal özelliği bilinmektedir. Ancak etki mekanizması hala tam anlamıyla anlaşılabilmiş değildir. Bu çalışmanın amacı TiO2, TiO2 nin katkılı türevlerininve gümüş yüklü zeolitin antimikrobiyal etkinliklerinin belirlenmesidir. Ayrıca TiO2 nin kumaş üzerinde kendi kendini temizleme özelliği de çalışılmıştır. Bu çalışmada toz haldeki TiO2, TiO2 ile kaplanmış tekstil, tungsten metali ile katkılandırılmış ve tungsten, zinc metalleri bileşimi ile katkılandırılmış TiO2 kaplı tekstiller hazırlanmıştır. Hazırlanan bu tekstillerin antimikrobiyal özellikleri indikatör mikroorganizmaların uygulanması ile araştırılmıştır. Çalışmada deneyler için Gr (-) bakteri olarak E.coli, Gr (+) bakteri olarak S.aureus Gr (+) bakteri sporu olarak B.atrophaeus, fungi hücresi olarak E.dermatitidis ve fungi sporu olarak A.niger kullanılmıştır. TiO2 nin 2 saat ışıma ile, özellikle tungsten ve çinko bileşimi ile katkılandırılmış olan kumaş ile, en iyi E.coli üzerinde etki gösterdiği gözlemlenmiştir. TiO2 nin antimikrobiyal etkinliği şu sırayı takip etmektedir; E.coli> S.aureus> A.niger sporu> E.dermatitidis> B.atrophaeus sporu. Ayrıca TiO2 1 saat ışımadan itibaren enzim aktivitesini etkilemiştir. Aynı sure kendi kendini temizleme özelliğinin gözlemlenmedi için de yeterlidir. Gümüşün antimikrobiyal etkisi de TiO2 ile benzer sonuçalr vermiştir. Etki için gereken konsantrasyonlar şu sıra ile artmaktadır.; E.coli< S.aureus< E.dermatitidis< A.niger sporu< B.atrophaeus sporu
Özet (Çeviri)
TiO2 is used from sunscreen to wall paint and it found new application areas with the development of nanotechnology. An important utilization area of TiO2 is decontamination and filtration. Similarly, the antimicrobial property of silver has been known from ancient times, but the effect mechanism is not fully understood. The aim of this study was the determination of antimicrobial effects of TiO2, its doped derivatives and silver loaded zeolite. The photodegradation effect of TiO2 was investigated. In this study; powder of TiO2, TiO2 coated textile, tungsten doped and tungsten-zinc doped TiO2 coated textile were prepared. After preparation, antimicrobial properties of materials were investigated by applying the indicator microorganisms, namely E.coli, as Gr (-) bacteria, S.aureus as Gr (+) bacteria, B. atrophaeus as Gr (+) bacterial spores, E.dermatitidis as fungi and A.niger as fungi spore were used for experiments. Photocatalytic effect of TiO2 was better observed on E.coli at 2 hours of illumination, especially with tungsten zinc doped textile. The antimicrobial efficiency was as follows: E.coli > S.aureus > A.niger spores > E.dermatitidis> B.atrophaeus spores. TiO2 coated textile surfaces affected the enzymatic activity starting from 1 hour illumination. Same time was needed for observing photodegradation activity. Antimicrobial effect of silver showed similar result with TiO2. The effecting concentration of silver increased in following order; E.coli< S.aureus< E.dermatitidis A.niger spores< B.atrophaeus spores < S.infantis. TiO2 related part of this work was conducted in the frame of SAN-TEZ Project No: 00860.STZ.2011-1. Nanobiz Nanobiotechnological Systems R&D Ltd. Corporation funded silver loaded zeolite part of the study.