Implementation and evaluation of the dependability plane for the dynamic distributed dependable real time industrial protocol (D3RIP)
Dinamik dağıtılmış güvenilir gerçek zamanlı endüstriyel protokolü (D2G2EP) için güvenilebilirlik düzlemi gerçeklenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 341034
  2. Yazar: ÖMER BERAT SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMIDT, DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dinamik Dağıtılmış Güvenilir Gerçek Zamanlı Endüstriyel Protokolü (D2G2EP), (COTs) orjinal donanımıyla ortam paylaşımlı Ethernet üzerinde çalışan gerçek zamanlı endüstriyel haberleşme protokolüdür. Protokol zaman oluklu iletişimi sağlayan arayüz katmanından (AK) ve kontrol uygulaması tarafından üretilen gerçek zamanlı mesajların iletimini ve çakışmayı önlemeyi garantileyen koordinasyon katmanından (KK) oluşur. Mevcut geliştirme aşamasında, bu iki protokol katmanı eksiksiz gerçeklenmiş ve test edilmiştir. Bu tezin kapsamı D2G2EP?in güvenirliliğini sağlayan yeni bir düzlem uygulamasıdır. Bu amaçla, hata belirleme ve hata öncesi duruma geri döndürme mekanizmaları oluşturulmuştur. Varolan arayüz katmanı ve koordinasyon katmanı için güvenirlilik düzlemi arayüzü tanımlanmıştır. Son olarak güvenirlilik düzlemi uygulanmış ve varolan yapıya entegre edilmiştir. Farklı hata senaryolarına göre bir çok test gerçekleştirilmiş ve düzlemin işlevselliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic Distributed Dependable Real Time Ethernet Industrial Protocol (D3RIP) is a real time industrial communication protocol that runs over shared-medium Ethernet with COTS hardware. The protocol consists of an interface layer that enables time slotted communication and a coordination layer that guarantees collision avoidance and timely delivery of real time messages generated by the control application. At the current development stage, these two layers of the protocol are fully implemented and tested. The scope of this thesis is the implementation of a new plane for D3RIP to achieve dependability. To this end, mechanisms of fault detection and roll back recovery are applied. The interface of the dependability plane to the existing interface layer and coordination layer is defined. Finally the dependability plane is implemented and integrated to the existing protocol stack. A number of tests under different fault scenarios are conducted to demonstrate the plane functionality.