Sentiment analysis of Turkish political columns with transfer learning
Türkçe politik köşe yazılarının sentiment analizi
  1. Tez No: 341112
  2. Yazar: MESUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU, DR. GÜVEN FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Düşünce Analizi ya da Düşünce Çözümleme bir konuşmacının ya da bir yazarın belirli bir konu hakkında görüşünün (algı, duygu, düşünce vs.) otomatik olarak sınıflandırılarak belirlenmesidir. Internetteki sosyal medya içeriginin son zamanlarda aşırı büyümesiyle birlikte, internet kullanıcıları ticari web sitelerindeki ürünler hakkında yorumlar yapıp hemen hemen her şey hakkında düşüncelerini kişisel bloglarında, Facebook, Twitter ve Blogger gibi sosyal ag sitelerinde belirtmektedirler. Böylece, düşünce analizi Dogal Dil Işleme alanında önemli bir araştırma alanı oluşturmuştur. Günümüze kadar yapılmış çogu düşünce analizi araştırmaları Ingilizce subjektif kısa ürün ya da film yorumları verisine odaklanmıştır. Bu tez kapsamında, düşünce analizi Türkçe politik köşe yazılarına uygulanmıştır. Düşünce analizi çalışmalarında hem Türkçe metinler hem de politik köşe yazıları daha az çalışma konusu olmuştur. Düşünce analizi çalışmalarında önemli bir çalışma gerektiren veri toplama ve etiketleme işlemlerine gereksinimi azaltmak için Transfer Learning, düşünce analizi alanında yeni yeni kullanılmakta olan bir araştırma alanı, mekanizmaları düşünce analizi metodlarına entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sentiment Analysis aims to determine the attitude (sense, emotion, opinion etc.) of a speaker or a writer with respect to a specified topic by automatically classifying a textual data. With the recent explosive growth of the social media content on theWeb, people post reviews of products on merchant sites and express their views about almost anything in their personal blogs, pages at social network sites like Facebook, Twitter, and Blogger. Therefore, sentiment analysis has become a major area of interest in the field of NLP. Up to date, most of the research carried on sentiment analysis was focused on highly subjective English short texts, such as product or movie reviews. In this thesis, sentiment classification is applied on Turkish political columns. Both sentiment analysis on news domain and Turkish language received less attention. Besides, in order to reduce the expense of collection and annotation of the data, Transfer Learning, which is recently adopted to sentiment classification tasks, mechanisms are applied to sentiment analysis of Turkish political columns.