Impacts of climate change on water resources on eastern mountainous region of Turkey
İklim değişikliğinin Türkiye'nin doğusunda dağlık alanlardaki su kaynaklarına etkisi
  1. Tez No: 341134
  2. Yazar: ABDULKADİR GÜVENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sıcaklık ve yağış, iklim değişikliğinin en önemli göstergeleridir. Özellikle kar yağışından beslenen havzalar için, karların erime döneminin erkene çekilmesi akarsu akımlarını etikler. Sıcaklık artışı, kar erime dönemlerinin erkene çekilmesine sebep olmakta ve bunun sonucunda akarsuların hidrolojik rejimleri değişmektedir, ve bölgenin iklim koşullarının değişmesine yol açmaktadır.Bu çalışmada, Fırat, Dicle, Aras ve Çoruh havzalarından seçilen 15 tane akarsu gözlem istasyonu için 1970-2010 yılları arasında, kar erimelerindeki geriye çekilme Merkez-Zaman metodu ile analiz edilmiştir. Havza karakterlerine göre akım istasyonlarını temsil eden meteoroloji istasyonları da analizlerde kullanmak üzere seçilmiştir. Merkez zamanlardaki değişimi sıcaklık ve yağış ile ilişkilendirmek için, sıcaklık, yağış ve akım verilerine trend analizleri uygulanmıştır. Buna ilaveten, merkez zaman gününe kadar, günlük ortalama sıcaklığı donma noktası olan 00C'nin altında olan gün sayısı, ve bu günlerde yağışlı olan gün sayısı analiz edilmiştir. Yıl içerisinde merkez zaman gününe kadarki bu günler kar yağışı ve kar miktarı ile dolaylı olarak ilgilidir. Bütün analizler bölgede belirgin olarak sıcaklık artışı olduğunu ancak yıllık yağışlarda belirgin bir değişim olmadığını göstermiştir. Ancak birkaç istasyonda mevsimsel olarak yağış trendleri gözlemlenmiştir. Bölgesel ısınma ile yağış ve kar erimelerindeki ilişkili değişiklikler kar erimelerinde önemli geri çekilmelere sebep olmaktadır. Bölgedeki Fırat, Dicle ve Aras havzalarındaki on beş istasyonun sekiz tanesi istatistiksel trend analizi sonuçlarına göre belirgin geri çekilmeler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Temperature and precipitation are the most important indicators of climate change. Especially for the basins fed by snow, the shifts of melting to earlier times, affects the streamflow. Increase in temperature causes to shifts of melting of snow to shift to earlier times so that hydrologic regime of the river system changes, and leads to changes in climatic conditions of the region.In this study the shifts of snow melting times are analyzed for the selected 15 streamflow stations located in Euphrates, Tigris, Aras, and Çoruh basins in Eastern Anatolia of Turkey along with period from 1970 to 2010. The shifts in snowmelt runoff are determined by Center Time (CT) method. Meteorological stations representing the stream gauge stations regarding the basin characteristics are also selected to be used in the analyses. In order to relate CT shifts to temperature and precipitation changes, trend analysis are applied to temperature, precipitation and streamflow data. In addition to these, days with daily average temperature less than freezing and wet days below freezing until CT for each station pair between stream gauge and meteorological stations and each year are also analyzed. These days till CT within a year for each station pair can be indirectly linked to snowy days and accumulated snow amount. Complete analyses show significant warming at each station in the region and no important trends in annual precipitation. However at a few stations meaningful seasonal changes in precipitation are observed. Regional warming and associated changes in precipitation and snowmelt runoff cause significant shifts to earlier times of snowmelt runoff. In the region eight out of fifteen stream gauge stations in Euphrates, Tigris and Aras basins showed significant time shifts according to statistical trend tests.