Seismic performance evaluation of reinforced concrete frames infilled with autoclave aerated concrete masonry
Gaz beton kağir dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin sismik performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 341136
  2. Yazar: UMAIR AHMED SIDDIQUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOGLU, PROF. DR. AHMET YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sismik riskin azaltılması aynı zamanda can ve mal kaybını da önleyecek olan zayıf binalarının detaylı olarak incelenmesi ve güçlendirilmesini gerekli kılar. Bazı betonarme binalar, yapısal olmayan dolgu duvar panelleri ile yetersiz olarak tasarlanmakta ve inşa edilmektedir. Dolgu duvarlar bu tür yapıların davranışını önemli ölçüde etkilemekte olup, yapıya artan deprem yüklerinin etki etmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla, şartname ve kılavuzlarda önerilen sismik performans değerlendirme yöntemlerinin deneysel ve analitik araştırmalarla ayrıntılı olarak irdelenerek yapılan önerilerin ve modelleme parametrelerinin yeterlilikleri konusunda değerlendirmeler yapılmalıdır.Bu çalışmada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yapı Mekaniği Laboratuvarında inşa edilen ve dinamik benzeri yöntemle test edilen dört adet betonarme çerçevenin sismik davranışı incelenmiştir. Bu dört numune iki ayrı çift olarak incelenmiştir: malzeme ve detaylandıma açısından Yönetmelik Uyumsuz, ve Deprem Bölgelerinde Yapılan Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY 2007) Uyan Yönetmelik Uyumlu. Her çerçeve çifti bir adet yalın çerçeve ile aynı çerçevenin gaz beton (AAC) ile doldurulmuş numunesinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası her iki şekilde inşa edilmiş sistemde, AAC Kağir panellerin betonarme çerçevelerin sismik davranışı üzerindeki etkisini deneysel olarak irdelemektir. Çerçevelerin analitik modelleri DBYBHY 2007 ve ASCE/SEI 41-06 önerilerine uygun olarak OpenSees bilgisayar programı platformunda hazırlanmıştır. Deneysel sonuçlar ile kalibre edilen modellerin performans değerlendirmeleri itme analizi ve zaman tanım alanında yapılan analizler ile DBYBHY 2007 ve ASCE/SEI 41-06 yöntemlerine göre yapılmıştır.AAC dolgu duvarlarının yetersiz çerçeveli sistemin deformasyon şekline, hasar dağılımına ve göçme moduna önemli etkisi olduğu ancak Yönetmelik Uyumlu çerçevelere etkisinin çok belirgin olmadığı görülmüştür.Yetersiz çerçeve modellerinin daha iyi hasar dağılımı ve davranış elde etmek için nominal dayanım azaltılması ve birleşim bölgesi revize modeli ile kalibrasyonu etkin olmamıştır. Lokal düzeydeki deformasyon şeklinin elde edilebilmesi için birleşim esnekliği ve çerçeve-dolgu duvar etkileşiminin dikkate alınması gerekir.Dolgu duvar çevresindeki elemanların hasarlarının tespiti için kullanılan kriterlerde ASCE/SEI 41-06nın yeterli tahminler verdiği ancak DBYBHY 2007nin hasarları daha düşük verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Seismic risk reduction requires detailed assessment and rehabilitation of vulnerable buildings to avoid significant property and life losses. Several reinforced concrete buildings are deficiently designed and constructed and also contain non-engineered unreinforced masonry infill panels which dominate the seismic response and impart excessive lateral forces for which they are not designed for. Therefore, seismic performance assessment procedures recommended in guidelines and codes needs detailed examination through rigorous experimental and analytical research to ensure the adequacy of suggested provisions and modelling parameters.This study investigates the seismic behaviour of four reinforced concrete frames, constructed in the Structural Dynamics Laboratory at Middle East Technical University and tested by the pseudo-dynamic testing procedure. These four specimens are investigated in pairs of two: the ?Non-conforming? with material and detailing deficiencies, and the Code-conforming? compliant with Turkish Earthquake Code 2007. Each pair contains one bare frame while another frame infilled with autoclave aerated concrete (AAC) block masonry. The focus of this study is to experimentally investigate the influence of AAC masonry infill panels on the seismic response of RC frames in both configurations. Numerical modelling of frames is conducted on the OpenSees platform following guidelines of TEC-2007 and ASCE/SEI 41-06.Models, calibrated with experiments using time-history results, are used for assessment using pushover and time-history methods in accordance with the procedures of TEC-2007 and ASCE/SEI 41-06.The presence of AAC infills is found to considerably influence deformation pattern, damage distribution and failure modes in deficient frames whereas in code-conforming frames the effect is not significant.Calibrating the models of deficient frames by using reduced nominal strengths and modified joint-offsets in order to predict accurate seismic response and damage distribution, is not efficient. To capture the deformation pattern on local scale, joint flexibility and frame-infill interaction needs to be explicitly accounted.The assessment of damage in members bounding the infill panels with ASCE/SEI 41-06 provisions gives accurate predictions of observed damages whereas TEC-2007 underestimates the damages for those members.