Automated calibration of water distribution networks
Su dağıtım şebekelerinin otomatik kalibrasyonu
- Tez No: 341144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde, su dağıtım şebeke modelleri; uzun vadeli planlama, tasarım, işletme ve su kalitesi yönetimi gibi birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu modeller, herhangi bir çalışmada kullanılmadan önce, ürettikleri sonuçların saha ölçümleri (genellikle basınç ölçümleri) ile tutarlı olmasını sağlamak amacı ile, boru pürüzlülük katsayısı ve düğüm noktaları su ihtiyaçları gibi şebeke parametreleri ayarlanarak, kalibre edilmelidir. Kalibrasyon hesaplamaları için bugüne kadar birçok metot geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Ankara N8.3 basınç bölgesi şebekesinin kalibrasyonu, genetik algoritma kullanan Darwin Calibrator isimli bir bilgisayar programının yardımı ile yapılmıştır; bu çalışmada dağıtım şebekesi, Hazen Williams pürüzlülük katsayısı baz alınarak kalibre edilmiştir. Bu çalışma sırasında, su dağıtım şebeke modellemesi ve bu modellerin kalibrasyonu sürecinin birçok belirsizliği barındırdığı görülmüştür. Ayrıca, bilgisayar programlarının, su dağıtım şebeke problemlerinin çözülmesi ve otomatik kalibrasyon tekniği ile şebeke kalibrasyonu için hızlı ve güvenilir çözüm ürettikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca ,otomatik kalibrasyon sırasında boru gruplaması gibi birçok husus göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmada boru hızlarının boru pürüzlülük gruplarının oluşturulmasına etkileri de analiz edilmiştir. Çalışmada, kalibre edilmiş pürüzlülük katsayıları 70 ile 140 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Water distribution network models are widely used for various purposes such as long-range planning, design, operation and water quality management. Before these models are used for a specific study, they should be calibrated by adjusting model parameters such as pipe roughness values and nodal demands so that models can yield compatible results with site observations (basically, pressure readings). Many methods have been developed to calibrate water distribution networks. In this study, Darwin Calibrator, a computer software that uses genetic algorithm, is used to calibrate N8.3 pressure zone model of Ankara water distribution network; in this case study the network is calibrated on the basis of roughness parameter, Hazen Williams coefficient for the sake of simplicity. It is understood that there are various parameters that contribute to the uncertainties in water distribution network modelling and the calibration process. Besides, computer software?s are valuable tools to solve water distribution network problems and to calibrate network models in an accurate and fast way using automated calibration technique. Furthermore, there are many important aspects that should be considered during automated calibration such as pipe roughness grouping. In this study, influence of flow velocity on pipe roughness grouping is examined. Roughness coefficients of pipes have been estimated in the range of 70-140.