Influence of the shear wall area to floor area ratio on the seismic performance of existing reinforced concrete buildings
Perde duvar alanının kat alanına oranının mevcut betonarme binaların deprem yükleri altındaki yapısal performanslarına etkisi
  1. Tez No: 341145
  2. Yazar: AHMET ORHUN GÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Betonarme perde duvar alanlarının kat alanına oranlarının, mevcut orta katlı betonarme binaların deprem yükleri altındaki davranışlarına etkisini değerlendirmek için analitik bir çalışma yapılmıştır. Birbirine dik her iki yönde %0.00 ve %2.50 arasında değişen betonarme perde duvar oranlarına sahip, beş mevcut okul binası ve bunların güçlendirilmiş hallerinin yapısal performansları incelenmiştir. Mevcut binaların yapısal özellikleri göz önüne alınarak farklı perde oranları olan yeni binalar tasarlanmıştır. Böylece kat planları, kat sayıları, yapısal elemanlarının kesit özellikleri ve malzeme dayanımları farklı olan yirmi dört bina oluşturulmuştur. Bu binaların doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleri, SAP2000 v14.2.0 yazılımı kullanılarak yedi farklı yer hareketi kaydı altında yapılmıştır. Sonuçlar, perde duvar oranları arttıkça çatı katı ötelenmelerinin ve plastik deformasyonların azaldığını göstermiştir, fakat bu düşüş oranı, yüksek perde duvar oranları için daha azdır. Perde duvar oranı %1.00 olan bir bina, bu oranın %0.00 veya %0.50 olduğu binalara kıyasla oldukça düşük çatı katı ötelenmeleri ve plastik deformasyonlara sahiptir. Perde duvar oranı %1.50'a arttırıldığında, çatı katı ötelenmeleri ve plastik deformasyonlar minimize edilir. Fakat, kullanılan perde duvar oranı bu değeri aştığı takdirde, eklenen perde duvarların, binaların deprem yükleri altındaki performanslarına olan etkisi oldukça azalır.
Özet (Çeviri)
An analytical study is performed to evaluate the influence of shear wall area to floor area ratio on the behavior of existing mid-rise reinforced concrete buildings under earthquake loading. The seismic performance of five existing school buildings with shear wall ratios between 0.00% and 2.50% in both longitudinal and transverse directions and their strengthened counterparts are evaluated. Based on the structural properties of the existing buildings, additional buildings with varying shear wall ratios are designed. Consequently, twenty four buildings with different floor plans, number of stories, cross-sectional properties of the members and material strengths are acquired. Nonlinear time-history analyses are performed for all buildings by utilizing the software program, SAP2000 v14.2.0. under seven different ground motion records. The results indicated that roof drifts and plastic deformations reduce with increasing shear wall ratios, but the rate of decrease is lower for higher shear wall ratios. Buildings with 1.00% shear wall ratio have significantly lower roof drifts and plastic deformations when compared to buildings with 0.00% or 0.50% shear wall ratio. Roof drifts and plastic deformations are minimized when the shear wall ratio is increased to 1.50%. After this limit, addition of shear walls has only a slight effect on the seismic performance of the analyzed buildings.