Türkiye'deki elektrik tüketiminin modellenmesi ve optimizasyonu
Optimization and modeling of electricity consumption in Turkey
- Tez No: 341318
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın temel amacımız; Türkiye?deki elektrik tüketiminin modellenmesi ve optimizasyonudur. Bu nedenle Türkiye?deki elektrik tüketimin ve elde edildiği enerji kaynaklarının yıllara göre regresyon modeli oluşturup gelecekte oluşabilecek olan tüketimin modelini oluşturmaktır. En Küçük Kareler Yöntemi SPSS programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Doğrusal regresyon modelinin belirleme katsayısı (R^2)kullanılarak uyum iyiliğinin ölçüsü bulundu. Elde edilen kat sayı değerlerinin doğruluğu SPSS programında yer alan olasılık değeri p < 0,01 göz önüne alınarak kanıtlandı. SPSS bilgisayar programı (İngilizce açılmıyla: Statistical Packageforthe Social Sciences), ilk sürümü 1968 yılında piyasaya verilmiş istatistiksel analize yönelik bir bilgisayar programıdır. Günümüzde en son versiyon 21 olan sürümü kullanımdadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to create modeling and optimization of electricity consumption in Turkey. Thus, A model of consumption that may occur in the future, generate by creating regression model Turkey's electricity consumption and energy sources are obtained over the years. The Least Squares Method was analyzed by usind SPSS software. The measure of goodness of fit was found by using the coefficient of determination of Linear regression model.