Triz metodolojisi kullanarak yenilikçi ürün geliştirme
Innovative product design by using Triz methodology
- Tez No: 341319
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH GÜLTEKİN ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde firmalar daha üretken ve daha verimli olmak istemektedir. Ancak hızla değişen ve büyüyen rekabet dünyasında var olmak için bilimsel gelişmeleri takip etmek gerekir. Problemi tanımlama ve problemin çözümüne dönük alternatiflere ulaşmada kullanılan birçok yaratıcı teknik vardır. Ancak TRIZ yöntemi, ürün tasarımı için alternatif oluşturmada ve çelişkilerin ortadan kaldırılmasında çok faydalı bir çözüm tekniği olarak kullanılabilir. Bu çalışmada TRIZ metodolojisinin temel özellikleri ve 39 Temel Parametre, 40 Yaratıcı Prensip ve Çelişkiler Matrisi gibi temel araçlarının bir tanıtımı ve TRIZ metodolojisi hakkında örneklendirme ve uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies want to be more productive and more efficient. However, to exist in the competitive world,which is rapidly changing and flourishing, scientific developments had to be followed. There are several techniques for defining a problem and generating alternatives. However, TRIZ method can be used as a useful method in design process to generate alternatives. In this study, the methods of TRIZ?s charecteristics and, tools like The 40 Inventive Principles, The 39 TRIZ Parameters and Contradiction Matrix will be defined and sampling was expressed and made an application about TRIZ method.