Türkiye'deki orta katlı binaların bina performansına etki eden parametrelerin incelenmesi
Parameters affecting the performance of medium rise building in Turkey
- Tez No: 341423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye gibi çok büyük kısmı ciddi deprem tehlikesi altında olan bir ülkede bu doğa olayının sonucunda oluşabilecek kayıpların en aza indirilmesi ülkemizin önemli meselesidir. Nüfusun önemli bir kısmını içinde barındıran bu tür yapıların güvenlik seviyesinin belirlenmesi deprem afetine karşı yapılacak hazırlıkların en önemli ve başta gelen safhalarından biridir. Ancak incelenmesi gereken yapı stokunun büyüklüğü bu değerlendirmenin yapılabilmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu denli çok sayıdaki binanın detaylı şekilde incelenmesi mümkün değildir. Bu nedenle yapıların güvenlik seviyeleri hakkında fikir verebilecek, çok ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duymayan hızlı ve pratik biçimde uygulanabilecek metotlara gereksinim duyulmuştur. Bu metotlarda ele alınan parametrelerin hangisinin katkısının ne derece önemli olduğunu belirlemek önem arz etmektedir. Mevcut bina değerlendirilirken karşılaşılabilecek pek çok parametrenin (kat adedi, beton sınıfı, donatı sınıfı, zemin sınıfı, yumuşak kat, ağır çıkma, sargılama koşulları? vb.) bina performansına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bu çalışmada rölevesi alınan mevcut binalar arasından orta yükseklikte (4-6 katlı) 20 adet bina seçilmiştir. Bu binalar beton sınıfları, donatı sınıfları ve sargılama koşulları değiştirilerek doğrusal elastik hesap yöntemiyle analiz edilecek ve bina performansındaki etkisi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
There is still a big part of Turkey where earthquake is imminent. Due to this unpredictable natural disaster, the plan to mitigate the earthquake is apriority for Turkey. First and foremost, we have to determine the threat level to the security of buildings with higher risks. However, the work of determining the level of security is not easy as there is a huge number of buildings in Turkey. To handle this setback, we need uncomplicated and simple method to apply. While applying these methods, we have to be careful with the parameters and how effective these methods apply to them. While evaluating buildings with high risks, our methods will determine the performance level of the building. As we use different methods with different lengths of parameters (the number of floors, concrete class, reinforcement class, ground class, soft floor, swathing conditions?etc.), we will be able to see how extensive the results will be. Our work is based on 20 different buildings, with an average height of 4-6 floors. We took the blueprints of these buildings and gave an expository survey by applying linear elastic calculation method on these buildings. We also investigated the performance of these buildings by changing their concrete classes, reinforcement classes and swathing conditions.