Laser-metal etkileşimi esnasında meydana gelen plazması içerisinde laser ışını güç şiddetindeki zayıflamanın incelenmesi
- Tez No: 34151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
.v- ÖZET Laser - metal etkileşimi esnasında iki temel problem ortaya çıkmaktadır. Birincisi metalin ısınmasını ve buna bağlı. olarak buharın genleşmesini açıklamaktır. İkincisi ise metal plazması oluştuğunda, plazma içerisindeki zayıflama özelliklerinin tespit edilmesi ve metal plazması içerisinde laser ışını güç şiddetindeki zayıflamanın ne kadar olduğunun belirlenmesidir. Bu çalışmada, Laser - metal etkileşimi esnasında meydana gelen metal plazması içerisindeki elektron yoğunluğu ve sıcaklığı Yılbaş [104] tarafından yapılan deneysel çalışmadan alınmıştır. Daha sonra metal plazması içerisinde laser ışını güç şiddetinin zayıflamasına neden olan zayıflama özellikleri elektron yoğunluğu ve sıcaklığına bağlı olarak C0" laser ışıma frekansı (1.78x10 l/s) ve He-Ne laser ışıma frekansı 15 (2.977x10 l/s) için tespit edilmiştir. Zayıflama özellikleri tespit edildikten sonra laser ışınlarının (C0? ve He-Ne laser ışınları) metal plazması içerisindeki güç şiddeti dağılımları lif metodu kullanılarak hesap edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT Two problems take place during the laser- metal interaction. The first is to illustrate the heating of metal and the expansion of metal vapor. The second, in case the metal plasma occurs, is to determine the attenuation coefficient and alsa hovj much the attenuation in the laser power intensity in the metal plasma occurs. In the present study, the electron density and temperature values in the metal plasma during the laser-metal interaction were taken from the experimental study by Yilbas E 1043. Later, the attenuation coefficients, as a function of the electron density and temperature, are determined for the attenuation of the laser power intensity in the metal plasma for C0o laser frequency < 1.78x10 i/s) and He-Ne laser frequency (2.977x10"* 1/s). After the attenuation of laser beam (CO,, and He-isle laser beam) is determined, the distribution of laser power intensity in the metal plasma was calculated using the fiber method.