Japon bıldırcınlarında ebeveyn ağırlığı ve kuluçkalık yumurta ağırlığının gelişme üzerine etkileri
Effect of parent weight and hatching egg weight on growth performance of japanese quails
  1. Tez No: 341634
  2. Yazar: BEHLÜL SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) ebeveyn ağırlığı ve kuluçkalık yumurta ağırlığının civciv kalitesi ve gelişme üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada 10 haftalık yaştaki 75 erkek ve 75 dişi ebeveyn bireysel kafes gözlerine 1:1 çiftleştirme oranına göre yerleştirilmiştir. Bunlardan elde edilen yumurtalar kayıt edilerek kuluçka işlemine tabi tutulmuştur. Civciv kalite kriteri olarak her bir ebeveyn çiftinden yaklaşık 7 civcivde çıkış ağırlıkları ve civciv uzunlukları ölçülmüştür. Çıkan civcivlerde haftalık canlı ağırlık değerleri sekiz haftalık yaşa kadar kaydedilmiştir.Çalışmada ana ağırlığı ile kuluçkalık yumurta ağırlığı, çıkış ağırlığı ve civciv uzunluğu arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of parents? weights and hatching egg weights on chick quality and growth in Japanese quails. A total of seventy five breeder quails from each sex were weighed and then placed into individual cages with a 1:1 sex ratio. Hatching eggs from each individual breeder pen were collected, recorded, stored and then incubated. Chick weights and lengths were measured as chick quality parameter in a total of seven chicks (±1) from each pairs. Then weekly live weights of the offsprings were measured until eight weeks of age.It was determined that maternal weights were positively correlated with hatching egg weight, day-old chick weight and chick length.