Yem protein seviyesinin ikinci verim dönemindeki yumurtacı tavukların verim performansı ve yumurta kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of diet protein level on productive performance and egg quality of laying hens during the second production period
  1. Tez No: 341633
  2. Yazar: ABDULLAH UĞUR ÇATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, karma yem protein düzeyinin zorlamalı tüy döktürülen yumurtacı tavukların ikinci verim dönemi yumurta verim performansı ve yumurta kalitesi ile bazı dışkı ve kan parametreleri üzerine etkileri incelenerek en uygun yem protein seviyesinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 82 haftalık yaşta ve tüy döktürülmüş 432 adet beyaz yumurtacı tavuk (Super Nick) kullanılmıştır. Deneme 6 tekerrürlü 3 gruptan oluşmuş olup, her bir grupta 144 adet tavuk bulunmuştur. Denemede 3 farklı düzeyde protein içeren toz formda yem hazırlanmıştır. Birinci gruptaki tavuklara % 18.5 ham protein içeren yem verilirken, ikinci ve üçüncü gruba sırasıyla % 17.0 ve % 15.5 ham protein içeren yemler yedirilmiştir. Deneme 86-105 haftalık yaş döneminde yürütülmüştür.Karma yem protein düzeyi, yumurta verim performans parametreleri (P0.05).
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to examine the influence of dietary protein level on productive performance egg quality and some faecal and serum traits of laying hens during the second production period. Accordingly, the aim of this study was to determine optimum protein level for molted hens. A total of 432 Super Nick laying hens, 82 wk of age, were used in the present study. After being molted, laying hens were distributed in a completely randomized experimental design with 3 crude protein levels (18.5, 17.0 and 15.5 %) with 3 treatments and 6 replicates of 24 birds each. The experiment lasted between 86 and 105 wk of age. Diets in mash form were prepared at three different protein levels.Dietary protein level significantly influenced performance indices (P0.05).