Helicobacter pylori tanımlanmasında farklı yöntemlerin uygulanması
Identification of Helicobacter pylori application of different methods
  1. Tez No: 341640
  2. Yazar: MÜMİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜL KARAHAN, PROF. DR. SELÇUK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada üst gastrointestinal yakınmalı hastaların endoskopi ile alınan mide biyopsi örneklerinde kültür, seroloji, histopatoloji ve PZR yöntemiyle Helicobacter pylori araştırılması amaçlanmıştır. H. pylori?nin suş düzeyinde farklılıklarının tespit etmek için REP PZR ve RAPD PZR yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada H. pylori suşlarının genotipleri çalışılmış ve bunların hastalıklarla ilişkisi de araştırılmıştır. Buna göre; vacA, cagA, vacA/cagA, s1/m1, s1/m2, s2/m1, s2/m2 genotiplerine sahip olan suşların gastrit, ülser ya da mide kanseri ile doğrudan bir ilişkisi olmadığı belirlenmiştir. Helicobacter pylori varlığını belirlemede biyopsi kültür sonuçları ?altın standart? olarak alındığında bu çalışmada duyarlılığı en yüksek test olarak belirlenen PZR yönteminin; maliyetinin nispeten yüksek olması, uygulanması özel deneyim ve laboratuar donanımı gerektirmesi gibi dezavantajlarına rağmen, kolay ve hızlı bir tanı yöntemi olması, çok küçük materyallerde çok az sayıda bakterinin bile saptanmasına olanak sağlaması ve epidemiyolojik çalışmalarda olası farklı suşları tanımlayabilmesi nedeniyle öncelikle tercih edilebileceği kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Helicobacter pylori, tanı yöntemleri, REP PZR, RAPD PZR
Özet (Çeviri)
This study was planned in order to investigate the presence of Helicobacter pylori by culture, serology, histopathology and PCR in gastric biopsy specimens obtained by endoscopy from the patients with upper gastrointestinal tract complaints and to compare the results obtained from the used methods. To detect the differences between strains of H.pylori , REP PCR and RAPD PCR methods were used. In this study, genotypes of H.Pylori strains and their relationship with diseases were also studied. VacA, cagA, vacA / cagA, s1/m1, s1/m2, s2/m1, s2/m2 genotype strains were found that have no relationship with gastritis, peptic ulcer or gastric cancer. When we consider that biopsy culture tests are ?gold standart? in detecting presence of H.Pylori, despite the disadvantages like relatively high costs, special expertise and laboratory equipment requirements, PCR method, that found most sensitive test in this study, is tought to be preferable since it is an easy and cheap diagnostic method, it is possible to detect very small number of bacteria in very small metarials and it can identify possible different strains in epidemiologic studies. Keywords : Helicobacter pylori, Identification methods, REP PCR, RAPD PCR.