Optik kuvvetlendiriciler üzerine bir inceleme
- Tez No: 34167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ill r t ÖZET Bir fiber optik haberleşme sisteminin temel yapı taşlan, bir optik kaynak (yan iletken lazer veya LED), optik fiber ve fotodedektördür (PIN foto diyod veya avalanj fotodiyot-APD). Diğer iki yapı taşı ise tekrarlayıcı (repeater) veya optik kuvvetlendiricidir. Tekrarlayıcılar, fiberdeki zayıflama ve dispersiyon yüzünden ortaya çıkan sınırlamalar sebebiyle şehirler arası ve milletler arası uzun mesafe linklerinde yaygın olarak kullanılırlar. Ancak tekrarlayıcılar oldukça pahalıdır ve bir haberleşme sisteminin üçte birini oluştururlar. Optik kuvvetlendiriciler, optik işareti algılayan, onu elektronik olarak yükselten ve tekrar optik işarete dönüştüren tekrarlayıcılara bir alternatif olabilir. Daha ucuz ve daha basit olan optik kuvvetlendiriciler zayıflamış işareti optik olarak kuvvetlendirirler. Bu cihazlar hala araştırma safhasmdadırlar. Ancak onlann gelecek fiber optik haberleşme sistemlerinde uygulanabilirliği dikkat çekicidir. Kızıl ötesi bölgede geçirgen olan fiberler, ticari kompozisyonlan eser miktardaki nadir toprak elementleriyle (Örnek olarak Erbiyum, Neodymium ve Eropiyum) katkılanarak elde edilmiştir. Cam matrisi içinde çözünen bu eser katkı maddeleri optik olarak uyanldıklan zaman bir elektronik geçişe maruz kalırlar ve böylece elektronik bozunumun dalga boyunda koherent (coherent) ışık üretirler. Bu şekilde katkılanmış fiberler, lazerler olarak üretilebilirler ve benzer fiziksel boyutlara sahip olduklanndan optik fiberlerle kolayca küple edilebilirler. Bu aktif optik elemanlar, haberleşme sistemleri için hat kuvvetlendiricileri olarak kullanılırlar. Nadir toprak katkılı bir fiber, belli bir dalga boyunda pompalanır, işaret transmisyonu için kullanılacak olan diğer bir dalga boyunda mesala, 1 535 nra dalga boyunda kuvvetlendirme yapar. Bölüm Fde fiber optik sistemine genel bir bakış yapılmıştır. Bölüm H'de nadir toprak katkılı lazerler ve kuvvetlendiriciler, Bölüm IIFde Erbium katkılı fiber kuvvetlendiricisiyle yüksek performans uyumlu (coherent) OTDR'nin geliştirilmesi, Bölüm IV'de. optik kuvvetlendiricilerin fiber optik yerel şebekelerde kullanımı ve son olarak Bölüm V'de ise literatürlerde karşılaşılan bazı deneyler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV r L ABSTRACT The basic building blocks of a fiber-optic communication system are optical source - semiconductor laser or light-emitting diode (LED)-, optical fiber and photodedector (PIN photodiode or avalanche photodiode - APD ). Two other building blocks of a repeater or an optical amplifier. Repeaters are widely used in long-haul links (intercity and intercontinental) because of limitations imposed by fiber attenuation and dispersion. However, repeaters are fairly expensive and account for nearly one-third of the cost of some communication systems. An alternative to the repeater, which detects an optical signal, amplifies it electronically, and retransmits it optically, would be the optical amplifier. Optical amplifiers, which are much simpler and much less expensive devices (in principle), optically amplify the attenuated signal. These devices are still in the research stage, but their potential for practical use in future fiber-optical communication systems is noted. Fibers that successfully transmit in the infrared have been produced by doping commercial compositions with trace amounts of rare earth compounds, for example, Erbium, Neodymium and Europium. Dissolved in the glass matrix, these trace dopants undergo an electronic transition when excited optically, producing coherent light at the wavelength of the electronic decay. Fibers doped in this manner can be fabricated as lasers that easily couple light into optical fibers because they have similar physical dimensions. Such optically active components are being developed for eventual application as in-line amplifiers for communication systems. A rare-earth-doped fiber would be pumped at one wavelength and would amplify at another wavelength, which would be used for signal transmission, for example, at 1535 nm. In Chapter I, a review of fibre optic systems has been introduced. In Chapter II, rare earth doped fibre lasers and amplifiers, in Chapter III, high performance coherent OTDR enhanced with erbium doped fiber amplifiers, in Chapter IV, optical amplifier applications in fiber optic local networks and finally in Chapter V, some experiments from the literature have been examined.