Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu kömür ocaklarında iş kazaları analizi ve verimliliğe etkisi
Accident analysis and its effects on productivity in Turkish coal enterprises coal mines
- Tez No: 34168
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı, ülkemizin değişik yerlerinde faaliyet gösteren müesseselerinde 1980-1992 yıllan arasında yeraltı ve yerüstü ocaklarında meydana gelen iş kazalarının genel bir istatistiksel analizi yapılmıştır. Ayrıca 1987-1992 dönemi içinde günlere, aylara, vardiya saatlerine, kazalanan uzuvlara, yaş gruplarına kaza sıklık ve ağırlık oranlarına göre iş kazalarının değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan iş kazaları analizlerinde, yeraltı ocaklarında meydana gelen iş kazalarının, toplam kazalar içinde büyük bir oran teşkil ettiği görülmüştür. Yeraltı ocaklarındaki kazalanmalarda ise, en büyük oranın üretim ile doğrudan ilgili iş yeri kazalarına ait olduğu tespit edilmiştir. İş kazalarının önemli bir iş gücü kaybı oluşturması, ulusal ekonomiyi, üretime olumsuz etkilemesi insan sağlığı, iş güvenliği ile yakından ilgili olması nedeniyle iş kazalarının azaltılması için geçmişe dönük analiz yapılarak oluş nedenleri, alınması gerekli tedbirler araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmalar da güvenilir sonuçlara ulaşabilmek için sağlıklı verilerin yanısıra iyi bir istatistiki kaza raporlama sistemi gerekmektedir. Bu açıdan bu çalışma sonucunda örnek bir“İstatistiki İş Kazası Tutanak Formu”düzenlenmiştir. Bu çalışmada irdeleme sonuçlarına göre, ilgili kuruluşlara emniyet-ekonomi mesajı verilmekte, gerekli önlemlerin alınması konusuna dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a general statistical evaluation of the work accidents between 1980- 1992 was carried out in open pit and underground lignite mines belonging to Turkish Coal Enterprises and which are located, in different parts of Turkey. The evaluation of the accidents between 1987-1992 was carried out considering the parts of body injured, age groups, the days, months and shifts in which accident occur. Accident frequency rate and injury severity rate were also calculeted. Work accidents analysis carried out in this research, showed that underground work accident rate companing to surface mine has higher. It was also determined that most of underground work accident are related with directly coal producation. Since the work accidents create a substantial loss of manpower, which affect the productivity and national economy negatively and are directly related with job safety and health, the work accidents were analysed regarding the reasons of occurrence and the precautions to be taken were investigated in order to decrease the number of the accidents. In addition to safe data reports, It is also necessary a detailed statistical work accident reporting system must be prepared, for the obtaining reliable results in the investigations of the work accidents. For this reason, a sample of“Statistical Work Accident Reporting Form”was drawn up in the light of the investigation carried out. Depending on the results of the analyses, this study gives the message of importance of relationship between safety and economy and also draws attention of the related institutions to the precautions to be taken.