Türkiye'de menenjite neden olan bakteriyel ajanlar ve meningokokal serogrupların seroprevalansı
Bacterial agents causing meningitis and seroprevalence of meningococcal serogroups in Turkey
  1. Tez No: 341735
  2. Yazar: YASEMİN ÖZSÜREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bakteriyel menenjitlerden korunmak için başarılı aşılama politikalarının geliştirilebilmesi bakteriyel menenjit nedenlerinin tespit edilebilmesine dayanmaktadır. Türkiye?deki bakteriyel menenjit nedenlerini tespit edebilmek için menenjit şüphesi olan çocuklardan (1 ay- 18 yaş), 2009-2011 yılları esnasında prospektif olarak beyin omurilik sıvısı (BOS) örnekleri toplanmıştır. Neisseria meningitidis (N. meningitidis), Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae) ve Haemophilus influenzae type b (Hib) DNA?ları çoklu polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) kullanılarak tespit edilmiştir. Total olarak toplanan 500 BOS örneğinin 109?unda bakteriyel etiyoloji tespit edilmiş olup; PZR pozitif örneklerin %65.1?inde N. meningitidis, %30.3?ünde S. pneumoniae ve %4.6?sında Hib tespit edilmiştir. N. meningitidis pozitif örneklerin %14?ünü gruplandırılamayan örnekler oluştururken serogrup W135, A ve B sırasıyla, %58, %22 ve %6?sını oluşturmaktadır. Bu sonuçlar Türkiye?de meningokokal hastalığa karşı geniş tabanlı koruma ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Successful vaccination policies for protection from bacterial meningitis are dependent on determination of the etiology of bacterial meningitis. During 2009-2011, cerebrospinal fluid (CSF) samples were obtained prospectively from children (1 month ? ? 18 years of age) with suspected meningitis, in order to determine the etiology of bacterial meningitis in Turkey. DNA evidence of Neisseria meningitidis (N. meningitidis), Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae), and Haemophilus influenzae type b (Hib) was detected using multiplex polymerase chain reaction (PCR). In total 500 CSF samples were collected and bacterial etiology was determined in 109 cases; N. meningitidis was detected in 65.1 %, S. pneumoniae in 30.3 %, and Hib in 4.6 %of the PCR positive samples. Of the N. meningitidis positive samples, 58 %, 22 %, and 6 %belonged to serogroups W135, A, and B, respectively, while 14 %were non-groupable. These results highlight the need for broad based protection against meningococcal disease in Turkey.