Konjuge pnömokok aşısı uygulaması sonrası çocuklarda invaziv pnömokok hastalığı sıklığı, serotip dağılımı ve antibiyotik direnci
Prevalence, serotype distribution and antibiotic resistance of invasivepneumococcal disease after 13-valent pneumococcal conjugated vaccine
  1. Tez No: 617558
  2. Yazar: NİHAL EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Streptococcus pneumoniae, yaygın aşılama programlarına rağmen, enfeksiyon hastalıkları ile ilişkili ölümlerin en önemli nedenlerindendir. İlk olarak 2000 yılında yedi bileşenli konjuge pnömokok aşısı (KPA), ardından 2009'da KPA10 ve 2010'da KPA13 üretilmiş ve birçok ülkenin ulusal aşı takviminde yerlerini almışlardır. Bu aşıların uygulamalarından sonra tüm dünyada İPH insidansında ve antibiyotik direncinde azalma görülmüştür. Türkiye'de ilk olarak KPA7 Ekim 2005' de ruhsat almış, Nisan 2011 tarihinden sonra KPA13 Ulusal Aşı Takviminin bir parçası olmuştur. Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Türkiye'de de aşı uygulaması sonrasında İPH insidansında azalma, aşı kapsamındaki serotiplerle ilişkili invaziv hastalıklarda azalma, İPH neden olan serotiplerin aşı dışı serotipler lehine değişimi ve antibiyotik direnç oranlarında düşme olması beklenmektedir. Bu çalışma, KPA13 uygulaması sonrası ülkemizdeki pnömokok epidemiyolojisindeki değişimleri belirlemek ve gelecekteki aşı çalışmalarına yol gösterici olması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, AÜTF Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı, AÜTF Cebeci Hastanesi Merkez Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları Daire Başkanlığı Ulusal Solunum Yolu Patojenleri Referans Laboratuvarı ve Ulusal Moleküler Mikrobiyoloji Referans Merkez Laboratuvarı'nda retrospektif olarak yürütüldü. Ekim 2009 ile Ekim 2019 tarihleri arasında AÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Pediatri Polikliniği ve Acil Polikliniğine başvuran 0-18 yaş arasındaki çocuklardan invaziv pnömokok hastalığı tanısı alanlar çalışmaya dahil edildi. Pnömokok suşlarının penisilin ve sefotaksime karşı duyarlılığı E-test yöntemi ile Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) kriterleri temel alınarak belirlendi. İzolatlar Quellung reaksiyonu veya PCR yöntemi ile serotiplendirildi. Çalışma süresince 50 çocuğa invaziv pnömokok hastalığı tanısı konuldu. Altı hastada invaziv pnömokok hastalığı için risk oluşturan hastalık bulunmaktaydı. Bu hastalar dışında invaziv pnömokok hastalığı teşhisi konulan 6 hastada laboratuvardaki teknik nedenler nedeniyle serotip ve antibiyotik direnci değerlendirilemedi. Sadece önceden sağlıklı olan hastalardan elde edilen verilerle hastalık yaş dağılımı, hastalık insidansı ve serotip analizleri belirlendi. Önceden sağlıklı olan 44 hasta değerlendirildiğinde hastalardan 27 tanesi (%61,3) 2 yaş ve altında, 11 tanesi (%25) 2-5 yaş arasında, 6 tanesi (%13,7) 5 yaş üstündeydi. Bu sonuçlar İPH'ın halen 5 yaş altı çocuklarda daha yaygın olduğunu göstermektedir. Beş yaş altındaki çocuklar hastalık tipine göre değerlendirildiğinde, 30 (%79) hasta gizli bakteriyemi/sepsis, 8 (%21) hasta pürülan menenjit tanısı almıştır. Önceden sağlıklı olan 5 yaş üstü hastaların 5'i menenjit ve 1 tanesi bakteriyemi tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Streptococcus pneumoniae, despite widespread vaccination programs, is one of the most important causes of death associated with infectious diseases. Therefore, 7- Valent Pneumococcal Conjugated Vaccine (PCV7), 10-Valent Pneumococcal Conjugated Vaccine (PCV10) and 13-Valent Pneumococcal Conjugated Vaccine (PCV10), which were produced respectively in 2000, 2009 and 2010, have taken their places in national immunization programmes of many countries. After the vaccination there has been decrease in the incidence of Invasive Pneumococcal Disease (IPD) and antibiotic resistance worldwide. In Turkey, primarily PCV7 received certificate in October 2005 and lastly PCV13 became a part of our national immunization programme in April 2011. As in other parts of the world also in Turkey after vaccination, it is expected that there will be a decrease in the incidence of IPD, a reduction in invasive diseases associated with vaccine serotypes, change of serotypes causing IPD in favor of non-vaccine serotypes and a decline in antibiotic resistance rates. This study was conducted to determine the changes in the epidemiology of pneumococcus in our country after PCV13 and it aimed to guide future vaccine studies. This study was conducted as a retrospective research project in collaboration of Department of Paediatrics, Department of Paediatric Infectious Diseases and Cebeci Hospital Microbiology Laboratory at Ankara University Medical School, and National Reference Microbiology Laboratory for Respiratory Pathogens, and Molecular Microbiology Reference Laboratory at Public Health Association Turkish Ministry of Health. The patients included the study were chosen among the children aged 0-18 years who applied Ankara University Medical School's Department of Paediatrics or Emergency Department in between October 2009- October 2019 and were diagnosed with invasive pneumococcal disease. The susceptibility of pneumococcal strains to penicillin and cefotaxime was determined by E-test method based on Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) criteria. The isolates were serotyped by Quellung reaction or PCR method. During the ten-year period focused in the study, 50 children were diagnosed with invasive pneumococcal disease. Six of these children had underlying diseases that posed a risk for invasive pneumococcal disease. In 6 of the remaining 44 patients, serotype and antibiotic resistance could not be evaluated due to technical problems in the laboratory. Disease age distribution, disease incidence and serotype analysis were determined with the data obtained from previously healthy patients. Of the 44 previously healthy patients, 27 (61.3%) were under 2 years of age, 11 (25%) were between 2-5 years of age, and 6 (13.7%) were over 5 years of age. These results suggest that IPD is still more common in children under 5 years of age. Evaluation made according to type of disease showed that 30 (79%) of children under 5 years were diagnosed with occult bacteremia / sepsis and 8 (21%) had purulent meningitis. On the other hand, 5 of the previously healthy patients over 5 years of age were diagnosed with meningitis and 1 with bacteremia.