Twin-blok ve essix kaideli modifiye FMA apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of twin-block and essix-based modified FMA appliances on dentofacial structures
- Tez No: 341961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN NUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Twin-Blok (TB) ve Essix kaideli modifiye-Functional Mandibuler Advancer (EKM-FMA) apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine olan etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Retrognatik mandibula kaynaklı Sınıf II bölüm 1 malokluzyona, normal veya brakifasiyal büyüme yönüne sahip ve pubertal büyüme atılımı döneminde olan 44 hasta 3 gruba ayrıldı. 29 hasta iki tedavi grubundan birine rastgele dağıtıldı. Bunlardan 15'i TB (8 kız, 7 erkek; ortalama yaş=12.26±0.84) ile tedavi edildi ve kalan 14'ü EKM-FMA (9 kız, 5 erkek; ortalama yaş=11.98±0.87) ile tedavi edildi. Kontrol grubu ortalama yaşları 12.24±0.83 olan 5 kız ve 10 erkek den oluşmaktaydı. Her iki apareyde 12 ay boyunca yemekler hariç günde 24 saat kullandırıldı. Kontrol grubunda gözlem periyodu 12 aydı. Tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası (T1) sefalometrik filmleri iskeletsel, dental/dentoalveoler ve yumuşak doku değişimlerini değerlendirmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of Twin-Block (TB) and Essix-based modified Functional Mandibuler Advancer (EBM-FMA) appliances on the dentofacial structures. Forty-four patients with Class II, division 1malocclusion due to a retrognathic mandible, normal or low-angle growth pattern and peak growth period were divided into three groups. Twenty-nine patients were randomly allocated to one of the two functional appliance treatment groups. Of these, 15 were treated with TB (8 girls, 7 boys; mean age=12.26±0.84) and the remaining 14 were treated with EBM-FMA ( 9 girls, 5 boys; mean age=11.98±0.87). The untreated control group included 5 girls and 10 boys with a mean age of 12.24 ± 0.83years. Both appliances were worn 24 hours/day except eating throughout 12 months. The observation period of the control group was 12 months. Pre-treatment (T0) and post-treatment (T1) cephalograms were used to evaluate skeletal, dental/dentoalveolar and soft tissue changes.