Farklı içerikli ağız çalkalama solüsyonlarının insan gingival fibroblast hücre kültürleri üzerindeki toksik etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of cytotoxic effects of different contents mouthwashes solutions on human gingival fibroblast cells
- Tez No: 341960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TANER ARABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; Klorheksidin diglukonat (KHG) , Listerine® (LN), Gengigel® (GG) ve Benzidamin HCL (BHCl) gibi ağız çalkalama solüsyonlarının total antioksidan kapasite (TAS), total oksidatif durum (TOS), Laktat Dehidrogenaz (LDH) düzeyleri üzerine etkilerinin insan gingival fibroblast (İGF) kültürleri üzerinde karşılaştırılmalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu çalışmada insan gingival fibroblast hücre hattı kullanıldı. Sekiz farklı konsantrasyonda (%0, 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100) dört farklı içerikli ağız gargarasıyla (KHG, LN, BHCl, GG) muamele edilen İGF?lerin hücre canlılığı ve gargaraların sitotoksitesi 1, 5 ve 15 dakikalık zaman aralıklarıyla LDH analiziyle; oksidan ve antioksidan durum değerlendirmesi de aynı zaman aralıkları ile TAS ve TOS analizleri ile gerçekleştirildi. Çalışmamızda LDH analizi sonucunda, gargaraların sitotoksitesinin değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı (p0.05) bir etki oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aims of present study are to investigate and evaluate comparative effects of Chlorhexidine digluconate (KHG), Listerine® (LN), Gengigel® (GG) and Benzydamine HCI (BHCl) in accordance with total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and lactate dehydrogenase (LDH) concentrations on human gingival fibroblast cell line. Human gingival fibroblast cell line was used for this study. In the study, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and lactate dehydrogenase (LDH) concentrations were determined by analyses based on spectrophometric absorbance for eight different concentration and (0%, 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100), four different contented mouthwashes solutions (KHG, LN, BHCl, GG), and 1, 5, and 15 minutes of incubation periods. Analysis of LDH, the highest and significantly different cytotoxic effects were found for 50% and 100% concentrations of GG and 10% and above concentrations of LN (p0.05).