Maksiller üçüncü molar dişlerin pozisyonu ve maksiller sinüsle ilişkisinin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of position and maxillary sinus relation of maxillary third molar teeth by dental volumetric tomography
  1. Tez No: 341988
  2. Yazar: ÖMER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUBEKİR HARORLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı panoramik görüntülerde maksiller sinüsle yakın ilişkili olduğu belirlenen üçüncü büyük azı dişlerinin dental volumetrik tomografi ile incelenerek pozisyonlarının ve sinüsle olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na farklı nedenlerle başvurmuş ve dental volumetrik tomografileri (DVT) alınmış hastalar dahil edildi. Yapılan retrospektif çalışmada; DVT?den oluşturulan panoramik görüntüler üzerinde maksiller sinüslerle ilişkili olarak gözlemlenen maksiller üçüncü molar dişlerin pozisyonları ve sinüsle olan ilişkileri DVT?de ayrıntılı olarak incelendi. Bulgular: Dental volumetrik tomografi görüntüleri ile incelenen maksiller üçüncü molar dişlerin maksiller sinüsle vertikal ilişkilerinde en sık tip III (% 34), horizontal ilişkilerinde ise en sık kökler arası (% 64.8) pozisyonu görüldü. Maksiller üçüncü molar dişin kök ucunun maksiller sinüsün alt sınırına en yakın uzaklığı 0(Sıfır) mm, en uzak 3.6 mm, sinüs içindeki kök boyu da maksimum 11.2 mm olarak ölçüldü. Sonuç: Bu çalışma ışığında tedavi planlaması öncesinde, panoramik radyograflarda üçüncü büyük azı dişleri ile anatomik oluşumlar arasında ilişkinin tespit edilmesi durumunda, cerrahi operasyonlar sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilmesi açısından dental volumetrik tomografinin gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to investigate the position and the relation to the maxillary sinus of maxillary third molars which were detected to have close relationship with the maxillary sinus based on panoramic radiograph, by dental volumetric tomography Material and Method: The patients who applied to Ataturk University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology for various reasons and exposed to DVT were included in the study. In this retrospective study, the positions and sinus relations of maxillary third molar teeth, which showed close relation with maxillary sinus on the panoramic images obtained from DVT were comprehensively examined. Results: Through the relations of maxillary third molar teeth with maxillary sinus examined on DVT, vertically type III (34 %) and horizontally between roots (64.8 %) were seen most frequently. The furthest and nearest distance between apex of maxillary third molar and inferior border of maxillary sinus and the longest root in the maxillary sinus were measured. The results were, 3.6 mm, 0 mm and 11.2 mm respectively. Conclusion: By means of this study, in case of detection of a relation between 3rd molar teeth and anatomic formations, on ortopantomographs prior to dental treatment planning, the necessity of DVT in order to prevent possible complications during surgical procedures was expressed