Aspirasyon işlemi sırasında prematüre bebeklere dinletilen anne kalp sesinin ağrı konfor ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of maternal heart sound given to premature babies during aspiration on pain, comfort and physiological parameters
  1. Tez No: 341987
  2. Yazar: DİLEK KÜÇÜK ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Aspirasyon işlemi sırasında prematüre bebeklere dinletilen anne kalp sesinin ağrı konfor ve fizyolojik parametrelere etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma, deneysel tipte yapılmıştır. Araştırmada, Temmuz 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasında, YYBÜ?nde tedavi ve bakım alan, seçim kriterlerine uyan prematüre bebeklerle (S=62) çalışılmıştır. Deney grubundaki (s=32) bebeklere aspirasyon işlemi öncesi, sırası ve sonrası anne kalp sesi dinletilmiş, kontrol grubundakilere (s=30) rutin bakım uygulanmıştır. Her iki gruptaki bebeklerin aspirasyon sırasında fizylojik parametreleri, ağrısı ve konforu değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, ki-kare testi, t testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada, etik ilkelere bağlı kalınmıştır. Bulgular: Araştırmada, deney ve kontrol grubu arasında, aspirasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında solunum sayısı ve KAH ortalamaları arasındaki farkın anlamsız olduğu (p>0.05), SO2 ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu (p0.05), tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of maternal heart sound given to premature babies during aspiration on pain, comfort and physiological parameters. Material and method: The experimental study was carried out with premature babies (N=62), who were given care or treatment at NICU between July 2012 and May 2013, and were eligible for the selection criteria. Maternal heart sound was given to the babies in the experimental group (n=32) before, during and after aspiration process, whereas routine care was given to the babies in the control group (n=30). In both groups, the babies? physiological parameters, pain and comfort were evaluated during aspiration. Data was analyzed with percentage distributions, mean, chi-square test and t-test. We conformed to the ethical principles during the study. Results: There was no significant difference in mean respiration and mean heart rates before, during and after the aspiration (p>0.05). On the other hand, there was a significant difference in mean SO2 levels (p0.05). There was a significant difference between the groups? comfort levels prior to aspiration and during the aspiration which resulted from the experimental group (p0.05). Conclusion: Considering the positive effect of maternal heart sound given to premature babies during aspiration, we believe that this method can be used routinely in NICU.