Psa prosesi ile oksijence zengin hava üretimi
Production of oxygen enriched air by psa process
- Tez No: 34200
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 50-200 lt/dak kapasite aralığında %25-50 oksijen içeren oksijence zengin hava üretecek bir“Basınç Salınımlı Adsorpsiyon”(“PSA”) sistemi geliştirmektir.“Laboratuvar Boyutlu”ve“Endüstriyel Boyutlu”olarak adlandırılan iki PSA sistemi kurulmuştur. Her iki sistemde 4 eşdeğer adsorpsiyon kolonundan oluşmaktadır. Laboratuvar ve endüstriyel boyutlu sistemlerde her kolonda, sırasıyla 7 kg ve 70 kg Zeolit 5A kullanılmıştır. Her kolona dönüşümlü olarak 4 basamaklı bir proses (basınçlandırma, ürün alma, basınç eşitleme ve vakumla sıyırma uygulanmıştır. Adsorpsiyon basıncı, ürün alma süresi ve toplam döngü süresinin üretim kapasitesi ve ürün bileşimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Adsorpsiyon basıncıyla üretim kapasitesi artmış, oksijen yüzdesi ise önce artmış belli bir basınçtan (laboratuvar boyutlu sistem için 6 atm, endüstriyel boyutlu sistem için 5 atm) sonra azalmıştır. Ürün alma süresi artınca, üretim kapasitesi artmış fakat oksijen yüzdesi düşmüştür. Laboratuvar boyutlu sistemde, toplam döngü süresi artışı ile üretim kapasitesi azalmış, oksijen yüzdesi ise önce artmış sonra azalmıştır. Endüstriyel boyutlu sistemde ise, toplam döngü süresi artışı ile üretim kapasitesi azalmış, oksijen yüzdesi ise kısa ürün alma süreleri için azalmış, uzun ürün alma süreleri için ise artmıştır. Laboratuvar boyutlu sistemde ulaşılan en yüksek oksijen yüzdesi %70 olup (üretim kapasitesi: 2 lt/dak) bu değerler 6 atm adsorpsiyon basıncında, 3 san ürün alma süresinde ve 120 san toplam döngü süresinde bulunmuştur. Endüstriyel boyutlu sistemde ulaşılan en yüksek oksijen yüzdesi ise %80 olup (üretim kapasitesi: 87 lt/dak) bu değerler 5 atm adsorpsiyon basıncında, 5 san ürün alma süresinde ve 370 san toplam döngü süresinde bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Oksijence Zengin Hava, Basınç Salınımlı Adsopsiyon, Moleküler Elek, Zeolit 5A
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this study is to develop a“Pressure Swing Adsorption”(PSA) process which will produce oxygen-enriched air at a capacity range of 50- 200 liters/min with an oxygen content of 25-50%. Two PSA systems, the so-called“Laboratory Scale”and“Industrial Scale”were constructed. Both systems consist of 4 identical adsorption columns. Each column contains 7 kg and 70 kg Zeolite 5A in the laboratory scale and in the industrial scale systems, respectively. A four-step process (i.e., pressurization, removal of the product, pressure equlization and stripping by vacuum) was applied to each column in a cyclic regime. The effects of the“adsorption pressure”and“product removal period”and“period of one cycle”on the production capacity and the product composition were investigated. The production capacity increased by increasing the adsorption pressure, while oxygen content of the product first increased and then decreased after a certain pressure (6 atm for the laboratory scale and 5 atm for the industrial scale). The production capacity increased, but the oxygen content decreased when the period of product removal was increased. When the period of one cycle was increased, the production capacity decreased, while the oxygen content first increased then decreased, in the laboratory scale system. When the period of one cycle was increased, the production capacity decreased while the oxygen content production capacity decreased at the short periods of the product removal, but increased at the long periods of the product removal, in the industrial scale system. The maximum oxygen content achieved in the laboratory scale system was 70% (the production capacity: 2 liters/min), in which the adsorption pressure, product removal period and the period of one cycle were 6 atm, 3 sec and 120 sec. The maximum oxygen content achieved in the industrial scale system was 80% (the production capacity: 87 liters/min), in which the adsorption pressure, product removal period and the period of one cycle were 5 atm, 5 sec and 370 sec. Key Words; Oxygen Enriched Air, Pressure Swing Adsoption (PSA), Molecular Sieve, Zeolite 5A,