Elektif operasyon planlanan hastalarda psikolojik ve farmakolojik premedikasyonun preoperatif anksiyete düzeyi ölçülerek karşılaştırılması
Effectıveness of pshycolojıcal and pharmacolojıcal premedıcatıon ın patıents scheduled for electıve surgery by assessıng preoperatıve anxıety levels
  1. Tez No: 342066
  2. Yazar: SULTAN ŞIVĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, anestezi hekiminin yaptığı özel bilgilendirmenin ve dizepam ( 5-7.5 mg) ile yapılan premedikasyonun, elektif cerrahi bekleyen hastalarda anksiyete düzeyine etkisini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde operasyonu planlanan, 20 ? 65 yaşları arasındaki, fiziksel durumu ASA I-II olan hastalar çalışmaya alındı. Operasyondan bir gün önce tüm çalışma hastalarına anksiyete düzeylerini ölçen STAI anketi uygulandı. Hastalar üç gruba ayrıldı. Anket uygulamasından sonra bir grup hastayla (Grup P) görüşme yapıldı, anestezi hekimi tarafından anestezi ile ilgili ayrıntılı özel bilgilendirme yapıldı. Bir grup hastaya (Grup F) ameliyathaneye gelmelerinden önce premedikasyon için oral olarak diazepam (Nervium®, Saba İlaç Sanayi) verildi. Kontrol grubu (Grup K) hastalarına da anket uygulaması dışında bir işlem yapılmadı. Ameliyathaneye getirildikten sonra tüm çalışma hastalarına yine STAI anketi uygulandı. Bulgular: Üç grubun tüm hastalarının operasyondan bir gün önce ölçülen durumluk anksiyete skorlarının medyan değeri 48 (23-70), süreklilik anksiyete skorlarının medyan değeri 44 (31-67), VAS medyan değeri 50 (0-100) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effectivity of preoperative information and sedative premedication for decreasing preoperative anxiety of patients scheduled for elective surgery. Material and methods: Ninety ASA I-II patients aged between 20-65 scheduled for gynecological surgery in Dokuz Eylül University Hospital were included in the study. The day before the surgery all patient answered the STAI questionnaire. Patients were randomized into three groups. Group P: preoperative information was performed. Group F: peroral diazepam (Nervium®, Saba İlaç Sanayi) was given in the ward one hour before the surgery. Group K: No premedication or information was given to control patients. All patients were asked to answer STAI questionnaire again just before taken to the operation room. Results: Median State anxiety was 48 (23-70), Median Trait anxiety was 44 (31-67) and Median VAS was 50 (0-100) in all patients.