Sorbus torminalis (L.) Crantz. (akçaağaç yapraklı üvez)'ın antioksidan aktivitesinin incelenmesi
Determination of antioxidant activity in the Sorbus torminalis (L.) Crantz. (wild service tree)
- Tez No: 342086
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hasbal, G. (2013). Sorbus torminalis (L.) Crantz. (Akçaağaç Yapraklı Üvez)?ın Antioksidan Aktivitesinin İncelenmesi. S. torminalis meyvelerinin antioksidan aktivitesi su, etil asetat, metanol ve aseton çözücüleri kullanılarak elde edilen ekstrelerde incelendi. Ekstrelerin total fenolik bileşik ve total flavonoid miktarları, ABTS radikal katyonu, DPPH radikal ve süperoksit radikal giderme aktiviteleri ile ferri iyonu redükleme antioksidan gücü (FRAP) tayin edildi. En yüksek ekstre edilebilen bileşik miktarının sulu ekstrede olduğu gözlemlendi. En yüksek total fenolik bileşik ve total flavonoid miktarlarının sulu ekstrede olduğu saptandı. ABTS radikal katyonu giderme aktivitesi TEAC ABTS ve EC50 değerleri şeklinde ifade edildi. En düşük EC50 ABTS değerine sahip sulu ekstrenin en yüksek TEAC ABTS değerine sahip olduğu görüldü. DPPH radikal giderme aktivitesi TEAC DPPH ve EC50 değerleri şeklinde ifade edildi. En yüksek TEAC DPPH değerini sulu ekstrenin, en düşük EC50 DPPH değerini ise sulu ve etil asetatlı ekstrelerinin gösterdiği saptandı. En yüksek FRAP değerini sulu ekstre gösterdi. Süperoksit radikal giderme aktivitesi tayininde PMS-NADH-NBT sisteminde süperoksit radikali oluşturuldu ve ekstrelerin bu radikali giderme kapasiteleri incelendi. EC50 SOD değerleri karşılaştırıldığında sulu ve etil asetatlı ekstrelerin en düşük değerlere sahip olduğu görüldü. Ekstrelerin antioksidan aktivitelerinin su > etil asetat > aseton > metanol şeklinde sıralandığı ve total fenolik bileşik miktarlarının da bu sıralamaya uygun olduğu saptandı. S. torminalis meyvelerinden elde edilen tüm ekstrelerin antioksidan aktivite gösterdiği ve meyvelerinin doğal bir antioksidan kaynağı olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Hasbal, G. (2013). Determination of Antioxidant Activity in the Sorbus torminalis (L.) Crantz. (Wild Service Tree). The antioxidant activity of S. torminalis fruits has been examined in extracts obtained by using water, ethyl acetate, methanol and acetone solvents. Total phenolic compounds of extracts and their amounts of total flavonoids, ABTS radical cation, DPPH radical and superoxide radical scavenging activities and ferric-reducing antioxidant power (FRAP) have been determined. It was found that water extract has the highest ratio of extraction for total phenolic compounds and total flavonoids. ABTS radical cation scavenging activity was expressed as TEAC ABTS and EC50 values. Water extract which has the lowest EC50 ABTS value exhibited the highest TEAC ABTS value. DPPH radical scavenging activity was expressed as TEAC DPPH and EC50 values. While water extract has the highest TEAC DPPH value, water and ethyl acetate extracts have the lowest EC50 DPPH value. Moreover, water extract has showed the highest FRAP value. For the assay of superoxide radical scavenging activity, superoxide radical was occured by using PMS-NADH-NBT system and the scavenging activity capacity of the extracts for this radical were examined. When the EC50 SOD values of the extracts were compared, water and ethyl acetate extracts were found to have the lowest values. Antioxidant activities of extracts were sorted in ascending order (water > ethyl acetate > aceton > methanol) and it was shown that total phenolic compound amount was in agreement with this placement. It was concluded that all extracts of S. torminalis fruits have antioxidant activity and that the plant might be a natural source of antioxidants.