Prostat kanserli hastalarda EMMPRIN ve ADAM12 düzeyleri
EMMPRIN and ADAM12 values in prostate cancer patients
  1. Tez No: 342088
  2. Yazar: ELİF BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA VİLDAN YASASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Üroloji, Biochemistry, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Prostat kanseri günümüzde erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Yaş, şişmanlık, sigara, alkol ve sağlıksız beslenmenin prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığı bilinmektedir. Prostat kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavi şansı yüksek bir kanser türüdür. Kanserin invazyon ve metastaz yapmasında ekstrasellüler matriksin (ECM) yıkımı önemli rol oynamaktadır. Matriks metalloproteinazlar (MMP) yaklaşık 28 enzimden oluşan, bazal membran ve ekstrasellüler matriks komponentlerinin yıkımını sağlayarak fizyolojik ve patolojik doku yıkımında önemli rol oynayan ekstrasellüler proteazlardır. Ekstrasellüler Matriks Metalloproteinaz İndükleyicisi (EMMPRIN), immünglobulin süperailesinde yer alan tip I transmembran glikoproteindir. Tümör hücrelerinin yüzeyinde yer alarak stromal hücrelerin MMP sentezlemesini uyararak invazyona neden olduğu gözlenmiştir. A Disintegrin And Metalloproteinase (ADAM) proteinleri, hücre adhezyonu ile hücre yüzey reseptörlerinin ve sinyal moleküllerinin proteolizinden sorumlu moleküllerdir. ADAM12, jelatin, tip IV kollajen ve fibronektini parçalayarak hücre adhezyonu ve ECM?nin bozunmasında önemli rol oynar. Bu çalışmada prostat kanserli hasta örneklerinde EMMPRIN ve ADAM12 serum ve idrar değerleri çift antikor sandviç enzim immunoassay (ELISA) yöntemi ile belirlenmiş olup, sağlıklı kontrol grubunun değerleri ile karşılaştırılmıştır. Yaptığımız çalışma, prostat kanserinde EMMPRIN ve ADAM12 ile ilgili olup hem serum hem de idrarda araştırılmış olan, literatürde ilk yapılan çalışmadır. Çalışmamızın sonuçları diğer literatür verileri ile birlikte değerlendirildiğinde, EMMPRIN ve ADAM12 seviyelerinin serum düzeyinde, ADAM12?nin buna ek olarak non-invaziv bir yöntem olması dolayısıyla özellikle idrarda tespitinin prostat kanserinde tedavi ve metastazın takibinde faydalı bir belirteç olabileceğini düşünüyoruz. İki parametrenin hastalarda artışı birbirini desteklediği için yalnızca ADAM12?nin klinikte kullanımının yeterli ve faydalı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common cancer in men today. Age, obesity, smoking, alcohol consumption and unhealthy diet are known to increase the risk of prostate cancer, but the most important etiological factor is age. In prostate cancer, the production of PSA (Prostate Specific Antigen) from prostate increases and determination of this substance in blood helps the clinician for the early diagnosis. Digital rectal examination is an other method utilized for the diagnosis. The degradation of the extracellular matrix (ECM) plays an important role in invasion and metastasis of cancer. Matrix Metalloproteinases (MMPs) are extracellular proteases consisting of approximately 28 enzymes, allowing the degradation of the basement membrane and extracellular components which play an important role in physiological and pathological tissue degradation. Extracellular Matrix Metalloproteinase Inducer (EMMPRIN) is a type I transmembrane glycoprotein that is a member of immunglobulin superfamily. It causes invasion by taking place on the surface of tumor cells and stimulating expression of MMPs on the stromal cells. A Disintegrin And Prostate cancer is the most common cancer in men today. Age, obesity, smoking, alcohol consumption and unhealthy diet are known to increase the risk of prostate cancer. The degradation of the extracellular matrix (ECM) plays an important role in invasion and metastasis of cancer. Matrix Metalloproteinases (MMPs) are extracellular proteases consisting of approximately 28 enzymes, allowing the degradation of the basement membrane and extracellular components which play an important role in physiological and pathological tissue degradation. Extracellular Matrix Metalloproteinase Inducer (EMMPRIN) is a type I transmembrane glycoprotein that is a member of immunglobulin superfamily. It causes invasion by taking place on the surface of tumor cells and stimulating expression of MMPs on the stromal cells. Disintegrin And Metalloprotease (ADAM) proteins are responsible for the cell adhesion and for the proteolysis of the cell-surface receptors and signaling molecules. ADAM12 plays an important role on cell adhesion and ECM degradation by lysing gelatin, type IV collagen and fibronectin. In this study we have determined the EMMPRIN and ADAM12 values in serum and urine of the prostate cancer patients and compared with the values of the healthy control group. This is the first study that determines the serum and urine values of these parameters together in prostate cancer. As a result, we think that serum EMMPRIN and ADAM12 values and urine ADAM12 values may be useful markers in prostate cancer therapy and follow-up of metastasis. Due to the high correlation between these two tests, we are of the opinion that the use of ADAM12 in clinic may be sufficient and favorable.