Grafik tasarım açısından fleksibl ambalaj baskılarında flekso baskı tekniğinin kullanımı
The usage of flexo printing technique in flexible packaging in terms of graphic desing
  1. Tez No: 342329
  2. Yazar: HÜSEYİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ZİYA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde ambalaj, ürünlerin saklanması, taşınması ve korunmasının yanında üstlendiği görsel iletişim rolüyle tüketici ile üründen önce tanışan bir reklam ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürün satışını arttırmak ve ürün hakkında iyimser düşüncelerin oluşmasını sağlamak için gerek duyulan görsel iletişim, hedef kitleyle etkileşim kurabilmesi açısından günümüz bilinçli tüketicisin dikkatlerini yönelttiği, önemsediği bir kavram olmuştur. Görsel iletişimin kurulmasını sağlayan unsurlar ürün ambalajı üzerinde yer alan grafik tasarım çalışmalarından oluşur. Ürünün tüketiciyle sağlıklı iletişime geçebilmesi için de grafik tasarımın ilke ve elemanlarının bilinip dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. Grafik tasarım, estetik ve uygulamalı bir etkinlik olarak başarılı olup olmamasıyla, ürünlerin tüketici tarafından seçilmesini etkilemektedir. Ambalaj sektöründe yaygın kullanımı olan fleksibl ambalaj ve bu ambalajların baskısına uyumlu olan flekso baskı tekniğinden yola çıkılarak hazırlanan bu araştırmada, literatür taraması yapılarak grafik tasarım ürünlerinin çoğaltılıp insanlara yayılmasını sağlayan ticari baskı teknikleri üzerinde durulmuş ve bu tekniklerin baskı yapabildiği ambalaj malzemeleri ifade edilmiştir. Ayrıca flekso baskı tekniğinin tarihsel gelişiminden başlayarak özellikleri üzerinde durulmuş ve flekso baskı tekniğinin fleksibl yüzeylere uygulanmasında grafik tasarımın etkinliği incelenmiştir. Flekso baskı tekniği ile basılan ambalaj örnekleri araştırmanın evreni kabul edilmiştir. Bu örnekler üzerinden flekso baskı tekniğinin, grafik tasarım ve grafik tasarımcıyla ilişkisi değerlendirilmiştir. Flekso baskı tekniğinde grafik tasarım, hedef kitle ve ürün arasında iletişimin doğru kurulabilmesi için üzerinde dikkatle durulması gereken bir süreçtir. Görsel iletişimle ilgili diğer alanlarda da grafik tasarımın önemini ifade etmek, etkisini betimlemek, grafik tasarım alanında eğitim alan kişilerin üstlenmesi gereken bir görevdir. Bu araştırmanın; grafik tasarım alanında eğitim alan ya da eğitimini tamamlamış ve ambalaj sektöründe çalışacak olan grafik tasarımcıları yönlendireceği, ambalaj sektöründe hizmet veren kuruluşları bilinçlendireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today?s packing has a visual communication role which comes across us as an advertisement which allows the consumer to become acquainted with the product along with storing, moving and conserving the product. Visual communication which is required to increase the sales of product and to provide optimistic ideas about the product, in terms of interacting with target group has been a concept that today's conscious consumers direct their attention and care about. The elements which provide visual communication are the graphic designs which are on the packing. In order for the product to be able to communicate with the consumer the principles and elements of graphic designing must be well known and used carefully. Graphic design as an intellectual and practical activity influences the selection by consumers with its success and unsuccessfulness. This research which was based on flexible packing and the Flexo printing technique that are compatible with packing which are used all throughout the packing sector, state the merchandry printing techniques which help the products to spread to the people and the packing materials in this printing . It researches the beginning of the Flexo printing technique with its features and the use of Flexo printing technique on surfaces with the effect of graphic designing. Packing examples printed with the Flexo printing technique are considered the core of the research. From these examples Flexo printing techniques relationship with graphic designing and with the designer was evaluated and a qualitative research was made. Graphic design in Flexo technique is process to be emphasized to establish communication among target group and product correctly. To state the importance of graphic design in the other areas related to visual communication too, to describe the impact are the tasks to be taken over by people trained in graphic design area. This research is thought to inform the graphic designers studying - trained in the graphic design area, working or will work in the packaging industry and to enlighten the organizations serving the packaging industry.