Evli bireylerin algıladıkları eş desteğinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi: KKTC örneği
An assessment of spousal support perceived by married persons in light of different varriables: The case of the Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 342490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada yaş, cinsiyet, aile yaşam döngüsü, evlilik süresi, evlenme biçimi, eşler arası yaş farkı, çocuk sahibi olma durumu ve boşanmayı düşünme durumu değişkenlerinin evli bireylerin algıladıkları eş desteğini yordama gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti?nde yaşayan, 140 kadın ve 70 erkek olmak üzere toplam 210 kişi üzerinde yürütülmüştür. Çalışma grubuna, algıladıkları eş desteği düzeylerini belirlemek için Eş Destek Ölçeği ve katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Çalışma sorularına yanıt bulabilmek için varyansların homojen olduğu belirlendikten sonra veriler ilişkisiz örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri ile analiz edilmiştir. İlişkisiz örneklemler için t testi ile yapılan analizler sonucunda cinsiyet ve çocuk sahibi olma durumu değişkenlerine göre algılanan eş desteği düzeylerinin anlamlı bir şekilde değişmediği, evlenme biçimi ve evlilikleri süresince en az bir kere boşanmayı düşünme durumu değişkenlerine göre ise evli bireylerin algıladıkları eş desteği düzeylerinin anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgulara göre görücü usulü ile evlenen bireylerin algıladıkları eş desteği düzeylerinin tanışarak anlaşan bireylerden daha yüksek olduğu; boşanmayı düşünen evli bireylerin algıladıkları eş desteği düzeylerinin ise boşanmayı düşünmeyen bireylere göre daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tek yönlü varyans analizi ile yapılan analizlerde, yaş ve eşler arası yaş farkı değişkenlerinin algılanan eş desteğinin anlamlı yordayıcısı olmadığı, evlilik süresinin ise algılanan eş desteğinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgulara göre, evliliğin ilk 5 yılı ve 16 yıl sonraki süreçte algılanan eş desteği düzeylerinin, evliliğin 6. ile 15. yılları arasındaki süreçte algılanan destek düzeylerine göre anlamlı bir şekilde yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the predictive power of the variables of age, sex, family life cycle, length of marriage, form of marriage, age gap between spouses, parenthood and consideration of divorce in terms of the spousal support perceived by married persons. Research was conducted on 210 persons, 70 men and 140 women, living in the Turkish Republic of Northern Cyprus. The Spousal Support Scale was used to determine the perceived level of spousal support. In addition, a Personal Information Form was developed by the author in order to determine the socio-demographic status of the participants. Data analysis was conducted through the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0. In order to answer the research questions, first, the homogeneity of variances was determined and secondly, data was analyzed by using the t-test for unrelated samples and the unidirectional variance analysis. As a result of the t-test for unrelated samples, it was found that the level of perceived spousal support did not significantly change in light of the variables of sex and parenthood, but significantly changed in light of the variables of form of marriage and consideration of divorce. Findings show that spouses in an arranged marriage perceive a higher level of spousal support compared to spouses who married as a result of mutual understanding and spouses who consider divorce perceive a lower level of spousal support compared to spouses who do not consider divorce. As a result of the unidirectional variance analysis, it was found that the variables of age and age gap between spouses are not significant predictors of the level of perceived spousal support, whereas the length of marriage significantly predicts the level of perceived spousal support. Findings show that the level of perceived spousal support during the first five years and after the 16th year of the marriage significantly increase compared to the level of perceived spousal support between the sixth and 15th years of the marriage.