Silika kaplı alümina esaslı katalitik membranların hidrojen üretimi ve ayrımı için hazırlanması
Preparation of silica-coated alümina based catalytic membranes for hydrogen production and separation
- Tez No: 342524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NİHAL TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Membranlar distilasyon, adsorpsiyon, absorpsiyon, ekstraksiyon gibi geleneksel ayırma tekniklerine alternatif olan bir ayırma teknolojisidir. Bütün membran proseslerinde ana faktör ayırma aracı olarak kullanılan membrandır. Membranlar polimerik, cam, metal ve sıvı materyallerden hazırlanabilirler ve gözenekli veya gözeneksiz, simetrik veya asimetrik, ya da kompozit membran olabilirler.Geleneksel ayırma işlemlerine göre yüksek seçicilik, enerji tasarrufu, ortalama maliyet-performans oranı ve modülerlik gibi birçok avantaj getirirler. Ayrıca geleneksel ayırma araçlarıyla birlikte hibrid prosesler oluşturabilirler. Bu tez çalışmasında, membranlar ve önemli membran prosesleri, silika kaplı alümina esaslı katalitik membranların hidrojen üretiminde reaktör olarak seçilen inert membran reaktörler ve katalizör olarak Rh kullanılması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Membrane processes are alternative separation technologies to the conventional separation techniques such as distillation, adsorption, absorption and extraction. The main factor in all membrane processes is the membrane which is used as the separation agent. Membranes can be made of polymer, glass, metal or liquid, and can be porous-nonporous, symmetric-asymmetric or composite membrane.Membrane separation processes provide several advantages such as high selectivity, low energy consumption, moderate cost to performance ratio and modularity over conventional separation processes. In addition they can be coupled to conventional separation processes to form hybrid processes. In this thesis study, an overview of membranes and important membrane processes, use of silica-coated alumina based catalytcic membranes as reactor at producing hydrogen and using Rh catalytic is presented.