Laboratuvarda üretilen chrysoperla carnea (steph.) (neuroptera: Chhrysopidae)'nın biyolojisine farklı iki besinin etkisi üzerinde bir araştırma
An Investigation on the effect of two different food to the biology of chrysoperia carnea (steph.) (neurotena: Chrysopidae) which are reaned in laboratory
- Tez No: 705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEZMİ ÖNCÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Chrysopidae familyası içinde yer alan Chrysoperla carnea (Steph.),“biyolojik savaş açışından önemli bir türdür. Bu türün kitle halinde üretilerek ”biyolojik savaş etmeni olarak kullanılması için yapılacak çalışmalara ışık tutmak amacıyla bu çalışma yapılmış tır. Denemeler 25-1 C sıcaklık, fo 60-70 orantılı nem ve 16 saat lik ışıklı peryodun bulunduğu yalıtımlı bir odada yapılmış, iki fark lı besin olarak Aoythosiphon pisum (Harris ) nimf ve erginleri ile Ephestia kuehniella Zeller yumurtaları kullanılmıştır. Larva dönem lerinde yalnızca E^ kuehniella yumurtaları ile beslenenlerin toplam larva dönemi, yalnız A. pisum ile beslenenlere oranla daha kısa sür müştür. İki besinin larva dönemlerine göre oluşturulan değişik kom binasyonlarında, C. carnea 'nın toplam larva dönemi, larva dönemlerin de yalnızca JU_ pisum ile beslenenlere oranla daha kısa olmasına kar şılık E;_ kuehniella yumurtaları ile beslenenlerden daha uzun sürmüş tür. Pupa dönemi ise hem A^ pisum ile beslenenlerden hem de E^ kueh niella yumurtaları ile beslenenlerden daha kısa sürmüştür. k*_ pisum ile beslenen C^ carnea dişilerinin preovipozisyon süresi Ej_ kuehniella yumurtaları ile beslenenlerden daha kısa olmasına karşılık, ovipozis- yon ve postovipozisyon süreleri arasında fark olmadığı görülmüştür. E. kuehniella yumurtaları ile beslenenlerin bıraktıkları yumurta mik tarı A^ pisum ile beslenenlere göre daha fazla bulunmuştur. Ayrıca A. pisum ile beslenenlerde toplam ölüm oranı ŞS 66.67 iken E. kuehniella yumurtaları ile beslenenlerde hiç ölüm görülmemiştir. Bu iki besinin değişik kombinasyonlarında görülen ölüm oranı ise larva dönemlerinde yalnız A. pisum ile beslenenlere oranla daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An investigation on the effect of two different food to the biology of Chrysoperla carnea (Steph. ) (KeuropteratChrysopidae) which are reared in labora tory, C. carnea is an important species for the“biological control of aphids. This investigation was made with the purpose to help the investigations will he made for using as agent of biological control to rear large numbers of the species. Experiments had been made in an isolated room at 25-1 C and 60-70 fo BE and 16 h daily photoperiod. Acyr thos iphon pistim (Harris) nymph and adults and eggs of Ephestia kuehniella Zeller had been used as two different food. All larval period which they are only fed with eggs of E;_ kuehniella in each larval stages is shorter than which are only fed with A.pisum. All larval period which C^ carnea are fed with different combinations of two foods according to the larval stages is shorter than which are only fed with JU pisum, but it is longer than only fed with eggs of E^ kuehniella. Pupal stage of this insect which fed with combina tion of two foods is shorter than either fed with A. pisum or eggs of E;_ kuehniella. Preoviposition periods of females which are fed with JU_ pisum are shorter than those are fed with eggs of E;_ kuehni ella, but oviposit ion and postovipozition periods are not different. The amount of eggs that fed with eggs of E^ kuehniella are laid is found more than those which fed with İU_ pisum. ”While the rate of death in those fed with A. pisum is 66.67 $j there is not any death in those fed with eggs of E;_ kuehniella. The rate of death in the different combinations of these two foods is less than only those fed with JL pisum.