Kara delik ve nötron çiftlerinin birleşmesi
Merging of black hole and neutron star binaries
- Tez No: 342655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yıldız evrimi çalışmaları, özellikle çift yıldızların nova/supernova sonrası evrim aşamalarının nasıl devam ettiği konusu çok sayıda açık problem barındıran bir alandır. Bu durumdaki çift sistemlerin oluşturdukları varsayılan gravitasyonel dalgalar ile nasıl ve ne kadarlık genliklerle gözlenebilir oldukları kuramsal çalışmalar ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında çift yıldızların evrimlerinin sonunda oluşturdukları sıkışık gök cisimlerinin yörünge evrimi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bunun için ilk olarak, çift yıldızların evriminin nasıl olduğu ve nasıl son bulduğu ilk iki bölümde sunulmuştur. Diğer bölümlerde çift sistemlerde bulunan sıkışık gök cisimlerinin (nötron yıldızı + nötron yıldızı ve karadelik + nötron yıldızı) durumları ele alınmıştır. Son olarak dejenere çift sistemlerin yörünge evrimleri mevcut modeller ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stellar evolution, especially binary evolution following the nova/supernova stage, is a field of research that contains a number of open questions. The amplitude and the formation of the possible gravitational waves in those systems have been studied theoretically. In this thesis, we searched the orbital evolution of compact objects in binary systems. For this purpose, we handle the binary evolution in the first two chapters. Following chapters discuss compact binary systems (neutron star + neutron star and black hole + neutron star). Finally, using current models, we discuss the orbital the evolution of binary systems with degenerate components.