Türkiye ve Kıbrıs adasında dağılış gösteren kör yılan, typhlops vermicularis merrem, 1820 squamata: Serpentes: Typhlopıdae) populasyonlarının taksonomisi ve biyolojisi
Taxonomy and biology of the blind snake populations, typhlops vermicularis merrem, 1820(squamata: Serpentes: Typhlopidae)which distributed in Turkey and Cyprus
  1. Tez No: 342661
  2. Yazar: BAHADIR AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, 2007-2013 yılları arasında yapılan bilimsel gezilerde toplanan ve ZDEU (Zoology Department of Ege University) ve ZMHRU (Zoology Museum of Harran University) müzelerinden alınan toplam 273 Anadolu (236 ergin ve 37 jüvenil) ve 76 Kıbrıs Adası (66 ergin ve 10 jüvenil) Kör Yılan, Typhlops vermicularis, Merrem 1820 örneği morfoloji, kan serum proteinlerinin elektroforetik şekilleri, ekolojileri ve geometrik morfometri açısından karşılaştırmalı şekilde araştırılmıştır. Anadolu?da dağılış gösteren örnekler seroloji çalışmaları sonucuna göre altı farklı grup şeklinde değerlendirilmiş ve yapılan istatistiksel çalışmalarla bu gruplar arasındaki benzerlik ya da farklılıklar ortaya konmuştur. Morfoloji, seroloji, renklenme ve geometrik morfometri çalışmaları sonucunda, Anadolu populasyonunu oluşturan grupların birbirlerinden bariz olarak ayrılamayacağı ve bu farklılıkların daha çok tür içinde lokal veya edafik faktörlere bağlı olarak varyasyonlar olabileceği anlaşılmıştır. Bununla birlikte, Anadolu ve Kıbrıs Adası?nda dağılış gösteren populasyonlar yukarıda bahsedilen hususlar açısından birbirlerinden bariz olarak ayrılmaktadır. Dolayısıyla bu güne kadar monotipik olarak bilinen türün Kıbrıs Adası?nda yaşayan populasyonunun farklı bir takson adı altında isimlendirilmesinin uygun olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a total of 273 Anatolian specimens (236 adults and 37 juveniles), and 76 Cypriotic specimens (66 adults and 10 juveniles) of the Blind Snake, Typhlops vermicularis, Merrem 1820 collected during the excursions in the period between 2007 and 2013, and some previously collected samples deposited in ZDEU and ZMHRU collection were investigated comparatively regarding morphology, electrophoresis patterns of the blood-serum proteins, ecology and geometric morphometrics. Individuals of distribution in the Anatolia assessed in the form of six different groups based on the serological results and the similarities or differences between these groups were showed with statistically analyses. As a result of morphology, serology, coloration and geometric morphometrics analyses, it was determined that there are no any differences amongst the groups located in Anatolia. However, between rhe Anatolian and Cypriotic populations are show some differences and can be designated from each other in term of the some pholidolial characteristics (KEP, VBPS), the number of protein fractions and geometric morphometry. Therefore it is suggested that there is a requirement to describe a new subspecies for Cyprus population.