(a,k)toplanabilme metodları için tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for (a,k)summability methods
- Tez No: 342662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, Karamata?nın temel teoremi ve sonucunun yardımıyla klasik Tauber teorisinde elde edilmiş sonuçların yeniden ispatlanması ve (A,k) toplanabilmeye genelleştirilmelerinin verilmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümü ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde, Tauber teorisi ile ilgili temel tanımlar ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, kontrol modülosu ılımlı salınımlı olan diziler için klasik Tauber teoremleri genelleştirilmiş ve sonuçları verilmiştir. Dördüncü bölümde, kontrol modülosu sınırlı olan diziler için klasik Tauber teoremleri genelleştirilmiş ve sonuçları verilmiştir. Beşinci bölümde, alt dizisel Tauber teorisi tanıtılıp, bununla ilgili Tauber teoremleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to prove once again the results obtained in the classical Tauberian theory by means of Karamata?s Hauptsatz and its corollary and to generalize them to (A,k) summability. With the introduction, the thesis consists of five chapters. In Chapter 2, basic definitions related to Tauberian theory and some theorems are given. In Chapter 3, classical Tauberian Theorems are generalized for sequences whose control modulo is slowly oscillating and their corollaries are given. In Chapter 4, classical Tauberian Theorems are generalized for sequences whose control modulo is bounded and their corollaries are given. In Chapter 5, subsequential Tauberian Theory is introduced then Tauber Theorems related to it are given.