Modifiye elektroaktif tabakaların hazırlanması, karakterizasyonu ve kanser hücrelerine affinitelerinin in vitro incelenmesi
Design, characterization and implememtation of electroactive modified surfaces: Its affinity to cancer cells and invitro studies.
  1. Tez No: 342674
  2. Yazar: BAŞAK SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektrokimyasal impedans spektroskopi yöntemi, hücre yüzeyinde aşırı eksprese olan c-erbB-2 proteinini içeren MCF-7 kanser hücre hatlarının, işaretleyicisiz olarak analizinde kullanıldı. Spesifik antikor olan, anti c-erbB-2 nin kovalent olarak, Poli(pirol-NHS) film üzerine immobilizasyonu gerçekleştirildi. Polimer oluşumu, antikorun bağlanması ve son olarak da MCF-7 kanser hücrelerinin yüzeyde tanınması, döngüsel voltammetri, floresans mikroskop, tarayıcı elektron mikroskop ve atomik kuvvet mikroskobu ile karakterize edildi. İmpedimetrik kanser biyosensörü, 100 ile 10 000 hücre mL-1 gibi yüksek hassasiyette bir aralık gösterdi. Bu tasarlanan yüzey, hücre analizi için işaretliyicisiz ve etkili bir yöntem olarak görüntülendi.
Özet (Çeviri)
Electrochemical impedance spectroscopy was evaluated for the label free detection of MCF-7 cancer cell lines in which c-erbB-2 were overexpressed on the cell surfaces. The specific receptor unit, the antibody anti-c-erbB-2, was immobilized on electrogenerated poly(pyrrole-NHS) on electrode surfaces via covalent linking. The polymer formation, the grafting of the antibody, and finally the recognition event with the cancer cells MCF-7 was characterized by using cyclic voltammetry, fluorescence microscopy and scanning electron microscopy. The impedimetric cell cancer sensor showed high sensitivity from 100 to 10 000 cells mL-1 without any labelling step and represents an efficient transduction method for cell detection.