Rüzgar elektrik santrallerinde üretilen enerjinin şebeke güç kalitesi üzerindeki etkilerinin analizi
Analysis of effects of electricity produced at wind power plants on grid power quality
- Tez No: 342673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NECDET YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yenilenebilir kaynakları kullanan elektrik üretim tesisleri içerisinde rüzgar elektrik santralleri, düşük potansiyel riskler taşımaları, kurulum sürelerinin kısa oluşu ve yatırım maliyetlerinin diğer alternatiflere göre düşük olması, sebebiyle dünya genelinde tercih edilmektedir. Rüzgar elektrik santralleri; yakıt gideri olmayan, işletme giderleri düşük, işletme ve bakım kolaylıkları olan ve kaynak açısından dışa bağımlı olunmayan elektrik üretim tesisleridir. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan rüzgar elektrik santrallerinin dünyada ve Türkiye?deki durumu, rüzgar türbin tipleri, elemanları ve teknolojileri, şebekeye bağlı rüzgar türbinlerinin sağlaması gereken güç kalitesi standartları ve koşulları, rüzgar türbinlerinin şebeke güç kalitesine etkileri incelenmiş ve örnek rüzgar elektrik santralinin güç kalitesi parametrelerinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind power plants are more preferable among renewable source using power plants all around the world, because of their low potential risks, short installation period and low investment costs comparing with other alternatives. Wind power plants are power plants which have low operation expenditures, convenience of operation and maintenance, and foreign-independent in terms of source. Throughout this study, situation of wind power plants - which have important position among all renewable energy sources- around the world and Turkey; types, components and technologies of wind turbines; power quality standards and conditions of wind turbines connected to the grid; effects of wind turbines to grid power quality are examined and a sample wind power plant?s power quality parameters analysis is performed.