Mezenkimal kök hücre kaynaklı yapay insan mesanesi geliştirilmesine yönelik hücre kültürü ve doku iskelesi uygulamaları
Cell culture and scaffold applications for the construction of mesenchymal stem cell derived artificial human urinary bladder
  1. Tez No: 342678
  2. Yazar: SEÇİL ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME İSMET GÜRHAN, YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, bol miktarda ve kolay elde edilebilen adipoz doku kökenli kök hücreler (ADKH) kullanılmıştır. Multipotent faklılaşma kapasitesine sahip ADKH?ler, adipoz doku biyopsilerinden enzimatik yöntemle izole edilmiş ve spesifik antikorlar ile karakterize edilmişlerdir. Kültüre edilen ADKH?ler, mesanenin histolojik yapısında bulunan hücre tiplerinden biri olan düz kas hücrelerine (SMC) in vitro ortamda farklılaştırılmaya çalışılmıştır. Mesanenin iç yüzünü döşeyen ürotelial hücreler ise çocuklardan alınan mesane ya da üreter biyopsilerinden, eksplant kültür yöntemiyle ya da enzimatik olarak izole edilmiştir. Doku mühendisliği temelinde yürütülen bu çalışmada, poliglikolik asit (PGA), poli-l-laktik asit (PLLA), poli-laktit ko-glikolik asit (PLGA) ve polikaprolakton (PCL) gibi çeşitli sentetik polimerler yanında, kitosan ve bakteriyel selüloz (BC) gibi doğal polimerler, direkt olarak ya da birbirleriyle birleştirilerek/karıştırılarak (PGA-PLLA ve PLGA-kitosan) doku iskelesi üretiminde kullanılmışlardır. Söz konusu iskeleler üzerinde hücrelerin, tutunma ve farklılaşma özellikleri incelenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda elde edilen veriler, yapay mesane üretimi için ADKH kaynaklı SMC?ler ile doku biyopsisinden izole edilen ürotelial hücrelerin, uygun fiziksel yapıdaki PGA-PLLA hibrit doku iskelesi üzerinde bir araya getirilmesinin uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which was carried out on the construction of mesenchymal stem cell derived artificial human urinary bladder, abundantly and easily obtainable adipose tissue derived stem cells (ADSCs) were used. ADSCs which have multipotent differentiation capacity were isolated by enzymatic methods from adipose tissue biopsies and were characterized by their specific antibodies. Cultivated ADSCs were tried to differentiated into smooth muscle cells (SMCs) that are found in histological structure of the urinary bladder. Urothelial cells lining the inside wall of bladder were isolated enzymatically or by explant culture method from ureter or bladder biopsies obtained from children. In this project conducted on the basis of tissue engineering, various synthetic polymers such as polyglycolic acid (PGA), poly L-lactic acid (PLLA), poly lactic-co-glycolic acid (PLGA), polycaprolactone (PCL) and natural polymers such as bacterial cellulose (BC) and chitosan were used for scaffold fabrication either directly or by combining with each other (PGA-PLLA and PLGA-chitosan). On these scaffolds, adhesion and differentiation properties of cells were examined. Data obtained at this study shows that using ADSC derived SMCs and biopsy isolated urothelial cells together on hybrid PGA-PLLA scaffolds with appropriate physical properties is expedient for tissue engineered artificial bladder development.