Diflubenzuron ve pyriproxyphen e maruz kalan Cyrtocara moori (cichlidae, teleostei) nin bağırsak ve karaciğer histopatolojisi
The intestine and liver histopathology of Cyrtocara moori (cichlidae, teleostei) exposed to diflubenzuron and pyriproxyphen
- Tez No: 342682
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA İŞİSAĞ ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sunulan çalışma ile pestisit olarak yaygın kullanılan böcek büyüme düzenleyicileri olan diflubenzuron, pyriproxyphen ve karışımlarının Cyrtocara moori bağırsak ve karaciğer dokularındaki histopatolojik etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Örnekler, 0.2 mg/L? lik konsantrasyondaki pestisitlere 96 saat süreyle maruz bırakıldıktan sonra, doku örnekleri ışık mikroskobuyla incelenmişlerdir. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, deneme grubu örneklerinin bağırsaklarında göze çarpan ülserasyon, vakuolizasyon, nekroz ve füzyon gibi ciddi histolojik değişimler not edilmiştir. Ayrıca submukoza tabakasında, enflamasyon ve kan damarlarında genişleme dikkati çekmiştir. Karaciğerde gözlenen değişiklikler ise: steatozis, nekroz odakları, sinüzoidlerde ve hepatopankreasta kanama, piknotik ve karyoretik nukleuslarla karakterize edilen hepatosellüler bozulmalar olmuştur. Çalışma, diflubenzuron ve pyriproxyphen maruziyetinin C. moori bağırsak ve karaciğerinde hasara yol açtığını göstermiştir. Ayrıca bulgular diflubenzuronun dokular üzerinde pyriproxyphen?den daha dejeneretif etkiye sahip olduğunu işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to display the histopathological effects of diflubenzuron, pyriproxyphen and combination of them, the insects growth regulators that are widely used as pesticide, on the intestine and liver tissues of Cyrtocara moori. The specimens were exposed to 0.2 mg/L concentration of the pesticides for 96 hours and tissue samples examined by light microscope. Several histological alterations such as prominent ulceration, vacuolization, necrosis and fusion were noted for the intestinal tissue of the test animals when compared with controls. Also inflammation and dilated blood vessels were noticed in submucosal layer of intestine. Changes in the liver tissue were; steatosis, focal necrosis, infiltration in sinusoids and in hepatopancreas and hepatocellular degenerations which was characterized pyknotic and karyorrhetic nuclei. The study demonstrated that exposure to diflubenzuron and pyriproxyphen caused damage in the intestine and liver of C. moori. Also the results indicated that diflubenzuron has more degenerative effects on the tissues than pyriproxyphen.