Henoch-shöenlein vasküliti etyopatogenezinde c1galt1 ve ST6GALNAC2 genlerinin yeri ve böbrek tutulumu ile ilişkisi
The role of c1galt1 and ST6GALNAC2 in the pathogenesis of henoch-schonlein purpura and association with renal involvement
- Tez No: 342681
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE KARAÇALI, PROF. DR. AFİG BERDELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Henoch-Schonlein Vasküliti poligenik bir hastalıktır. Son zamanlarda artan kanıtlar gösterir ki anormal galaktozilasyon sonucu IgA1'de oluşan ?2,6 sialik asit ve galaktoz bozukluğu HSV ve IgAN'nin patogenezinde rol oynar. Bu çalışmada IgA1 molekülünün glikozilasyonuna katılan iki önemli genin ST6GALNAC2 ve C1GALT1 polimorfizmlerinin HSV ile ilişkisi araştırılmıştır. Histolojik olarak kanıtlanmış 50 HSV hastası, 14 IgAN hastası ve 25 sağlıklı (kontrol grubu) birey araştırmaya katılmıştır. ST6GALNAC2 ve C1GALT1 genlerinin aminoasit kodlayan bölgelerinde, bu bölgelere yakın intron bölgelerinde ve promotör bölgelerinde nukleotit dizilimi yolu ile SNP taranması yapıldı. ST6GALNAC2 geninde IVS2+65insA, IVS2+12G>A, IVS3+39 T>C, Ala73Asp, Leu83Leu, IVS7-19T>C polimorfizimleri, C1GALT1 geninde ise c.-1625G>A, c.-1042G>C, c.-694C>T, c.-562C>T, 5'UTR-321 A>G, c.-517A>T, c.-544 A>G, 5'UTR-1391ins63bp, 5'UTR-1391ins42bp, 5'UTR-1391del21bp, 3'UTR+211G>A polimorfizimleri saptandı. Sonuçlar ST6GALNAC2 geninin intron bölgesinde saptanan IVS2+65insA polimorfizmin kontrol bireylere kıyaslamada HSV ve IgAN hastalarında daha sık rastlandığı gösterildi (p = 0.003 A sadece HSP ve IgAN hastalarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Henoch-Schonlein Purpura (HSP) is a polygenic disorder. Increasing evidence has implicated that aberrant glycosylation of IgA1 molecules, including a2,6 sialic acid and galactose defects, are involved in the pathogenesis of HSP and IgAN. In the present study, we designed an association study to investigate polymorphisms of two important genes, ST6GALNAC2 and C1GALT1, which are involved in the glycosylation of the IgA1 molecule, in the susceptibility to HSV. A total of 50 patients with histologically proven HSV,14 with IgAN and 25 healthy controls were enrolled. Screening of SNPs in the coding and promoter regions of the ST6GALNAC2 and C1GALT1 genes was performed by sequencing. IVS2+65insA, IVS2+12G>A, IVS3+39 T>C, Ala73Asp, Leu83Leu, IVS7-19T>C in the ST6GALNAC2 gene and c.-1625G>A, c.-1042G>C, c.-694C>T, c.-562C>T, 5'UTR-321 A>G, c.-517A>T, c.-544 A>G, 5'UTR-1391ins63bp, 5'UTR-1391ins42bp, 5'UTR-1391del21bp, 3'UTR+211G>A in the C1GALT1 gene were detected. Our results demonstrated that the frequency of IVS2+65insA polymorphism in the intron region of ST6GALNAC2 was significantly higher in HSP and IgAN patients than that in controls (P=0.003A was found only in patients with HSP and IgAN.