Restful web service security
Restful web servis güvenliği
- Tez No: 342749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUGRUL YANIK, YRD. DOÇ. DR. LAMİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Web Servisleri, İnternet teknolojileri içinde hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Son zamanlarda, web servislerinde güvenlik konusu çok daha önemli hale geldi ve bu konuda birçok standart geliştirildi ve uygulandı. Bu güvenlik politikaları birçok zorlukları gidermiş olsa da, bunlar performans konusunda kayda değer ek yükler getirmiştir. Tezimizde, Temel Kimlik Doğrulaması, Digest uygulanan Kimlik Doğrulaması, Kerberos Kimlik Doğrulaması ve SSL Güvenlik tekniklerini SOAP-tabanlı ve RESTful web servisleri üzerinde gerçekleştirdik. Bu güvenlik tekniklerinin her biri için farklı mesaj boyutları kullanarak performansları ölçüldü ve neden oldukları ek yükler değerlendirildi. RESTful web servislerinin SOAP tabanlı web servislerine kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi. Bu sonuç RESTful web servislerinin daha az ek yük getirmesi ile yakından ilgilidir. Ayrıca, test sonuçlarına göre Kerberos Kimlik Doğrulama tekniği diğer tekniklere kıyasla performans konusunda çok daha fazla ek yük getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Web Services have gained considerable importance in web and Internet technology. Recently, their security became very significant and various specifications have been developed and implemented to meet the security challenges of web services. Although, some security policies can be used to solve the security challenges, they may also cause considerable performance overheads. In this thesis, the Basic Authentication, the Digest Authentication and the Kerberos Authentication mechanisms were implemented using SOAP-based and Restful web services. Also, SOAP based and RESTful services were implemented over SSL. The performance numbers for these two different service approaches were obtained and the overhead introduced by them were compared. It is shown that, RESTful web services demonstrate better performance than SOAP-based web services, since the overhead in RESTful web services is considerably less. Among authentication mechanisms, the Kerberos authentication has a higher performance overhead compared to the others.