JSON Web Token kullanarak token tabanlı kimlik doğrulama gine vatandaşı bilgi sistemi restful web servisi
Application of token-based authentication in the restful web service using JSON Web Token for guinean citizen informati̇on system
- Tez No: 560521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN UFUK NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son on yılda, dünyadaki Afrika ülkelerinin ve diğer ülkelerin çoğu elektronik yönetimi geliştirmektedir. Özellikle Gine hükümeti, elektronik yönetim uygulama, süreçleri otomatikleştirme, çeşitli sistemleri kullanarak bilgi ve hizmetleri dijitalleştirme, bazı sorunları çözme, ülke ile ilgili tüm süreçleri kolaylaştırmayı amaçlayan bir plan yapmıştır. Ancak, çoğu uygulamanın karşılaştığı birçok sorun vardır ve genellikle en büyük sorun güvenliktir. Bu bağlamda ve Gine'deki elektronik idarenin gelişmesine katkıda bulunmak için, vatandaşlara, iş dünyasına ve diğer devlet kurumlarına sağlanan e-devlet uygulamaları ve hizmetleri için entegre bir platform sağlayan bir API önerilmektedir. Bu tezde JSON Web Token'i kullanan bir sistem önerilmektedir. Yeni bir endüstri standardı tabanlı (RFC 7519) JSON Web Token, durumsuzdur, bu nedenle bir RESTful Web Hizmeti uygulamasında uygulanması uygundur. Bu tez projesi, bir prototip olarak geliştirdiğimiz Gine vatandaşı uygulamasına yüksek düzeyde güvenli bir kimlik doğrulaması sağlayacak olan JSON Web Token ile token tabanlı kimlik doğrulama yöntemini kullanarak kimlik doğrulama tekniklerinin nasıl uygulanacağını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the last decade, most of African countries and other countries around the world have been developing the electronic administration. Especially in Guinea the government engaged itself in a plan aiming to implement an electronic administration, to automate processes, to digitalize information and services using various systems, to solve some issues, to facilitate all the processes about the country. However, there are a lot of problems faced by most of the applications and generally the biggest problem is the security. In this context, and to contribute to the development of the electronic administration in Guinea, we propose an API that ensures an integrated platform for the e-government applications and services provided to citizens, business and other government agencies. This thesis project uses JSON Web Token. JSON Web Token is based on the new industry standard (RFC 7519). JSON Web Token is stateless, so it is suitable to be implemented on a RESTful Web Service application. This thesis project discusses how to implement authentication techniques using token-based authentication method with a JSON Web Token, which will produce a high level secure authentication to the Guinean citizen application we developed as a prototype.