Determination of a control parameter for the schrödinger's equation
Schrödınger denklemleri için kontrol parametresinin belirlenmesi
  1. Tez No: 342782
  2. Yazar: MESUT ÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Keyfi bir H Hilbert uzayında özeşlenik pozitif tanımlı A operatörlü Schrödinger denklemi ve $ iv'(t) + Av(t)+iv(t) = f(t) + p, (0 \leq t \leq 1), v(0) = \varphi, v(1) = \psi $ bilinmeyen parametreyi bulmak için sınır değer problemi ele alınmıştır. Bu sınır değer probleminin iyi konumlanmışlığı ispat edilmiştir. Bilinmeyen parametreli Schrödinger denklemi için iki tane sınır değer probleminin yaklaşık çözümleri için kararlılık kestirimleri elde edilmiştir. Bu sınır değer probleminin yaklaşık çözümü için birinci ve ikinci dereceden yak?nsakl? fark ?emalar? kurulmu?tur. Bu fark ¸semalar?n?n iyi konumlanm??l??? kan?tlanm??t?r. Bu fark ?emas?n?n çözümü için bulunan teorik sonuçlar, say?sal örneklerle desteklenmi?tir.
Özet (Çeviri)
Determination of a control parameter for the Schrödinger's equation $ iv'(t) + Av(t)+iv(t) = f(t) + p, (0 \leq t \leq 1), v(0) = \varphi, v(1) = \psi $ in arbitrary Hilbert space H with the self-adjoint operator A is considered. The well-posedness of this problem is established. The stability inequalities for the solution of two boundary value problems for the Schrödinger's equation with unknown parameter are obtained. The first and second orders of accuracy stable difference schemes for the approximate solution this problem are presented. The well-posedness of these difference schemes is established. Numerical techniques are developed and algorithms are tested on an example.